1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi

Aile Destek Programı Başvuru

Aile Destek Programı Başvuru
Aile Destek Programı Başvuru
3

Aile destek programları kapsamında çeşitli olaylardan ötürü oluşmuş olan maddi destek ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olunur. Aile destek programı yardımları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardım çeşitleridir. Aile destek programları kapsamında verilecek yardımlar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafına çeşitli başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Aile destek programı başvuru işlemlerini gerçekleştirerek katılım şartlarına uygunsanız siz de Aile destek programları kapsamında yapılacak olan yardım paketlerinden faydalanma olanağı bulmuş olursunuz.

Aile Destek Programları Nelerdir?

Aile destek program çeşitleri birden fazladır. Aile destek programları farklı durum ve kişilere uygun olan destek paketlerinden oluşur. Aile desek program çeşitleri başlıca şu şekildedir:

Aile Destek Programı Doğum Yardımı

Aile Destek Programı Doğum Yardımı

Aile destek programı kapsamında doğum yardımı yeni doğum yapan anneler başta olmak üzere yeni çocuk sahibi olan babalara da verilebilir. Aile destek programı kapsamında verilen doğum yardımının da çeşitli şartları bulunur. Aile destek programı doğum yardımının başlıca başvuru şartları şunlardır:

 • Canlı doğum gerçekleştirilmiş olması gerekir. ( hamile kadınlara ya da ölü doğum yapan kadınlar veya diğer ebeveyn bu yardımdan faydalanamaz)
 • Başvuruda bulunan ebeveynin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına ya da mavi kimlik kartına sahip olması gerekir.
 • Doğumun 15.05.2015 tarihinde ya da bu tarihten daha sonraki bir tarihte gerçekleşmiş olması gerekir.

Aile destek programı doğum yardımı kapsamında ilk çocuk doğumuna 300 Türk Lirası değerinde yardım, ikinci çocuk doğumunda 400 Türk Lirası değerinde ve üçüncü ve sonraki çocukların doğumunda 600 Türk lirası değerinde yardım parası ödemesi yapılır.

Aile Destek Programı Çoklu Doğum Yardımı

Aile destek programı kapsamında verilen çoklu doğum yardımları oldukça önemlidir. Tek seferde birden fazla çocuğun doğumunun gerçekleşmesi aile üzerinde çeşitli maddi ihtiyaçlara yol açan bir durumdur. Bu durumun açtığı çeşitli maddi ihtiyaçların karşılanabilmesi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardım destek ödemesi yapılır. Çoklu doğum ile dünyaya gelmiş çocuklar için doğum başına 400 Türk Lirası değerindeki para ödemeleri çocuklar 0 – 2 yaş aralığında iken her ay öncelik annede olmak üzere babaya ya da vasiye de ödenebilir. Aile destek programı kapsamında verilen çoklu doğum yardımı için başvuru şartları şunlardır:

 • Başvuruda bulunan ebeveynin ikamet ettiği hane içinde kişi başına düşen gelir değerinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekir.
 • Çocuklar adına yardım alınabilmesi için 0 – 2 yaş aralığında olması ve doğum sonrasında en geç iki hafta süre ile başvuru yapılmış olması gerekir.

Aile destek programı kapsamında yapılan çoklu doğum ödemeleri aylık olarak 400 Türk Lirası değerinde olsa da ödemeler 2 ayda bir olacak şekilde 800 Türk Lirası değerinde yapılır.

Aile Destek Programı Eşi Vefat Etmiş Olan Kadınlara Yardım

Aile destek programı kapsamında resmi nikahlı eşini kaybetmiş olan kadınlara yönelik yardım destek ödemeleri yapılır. Bu ödemelerin yapılması eşinin ölümü yüzünden çeşitli maddi ihtiyaçlarını karşılayamayan kadınların maddi destek ihtiyaçlarına olanak bulabilmeleri için çok önemlidir. Aile destek programı kapsamında eşi vefat etmiş olan kadınlara verilecek yardım için bazı başvuru şartları bulunur. Aile destek programı dahilinde eşi vefat etmiş olan kadınlara sağlanan yardım paketinin başvuru şartları başlıca şunlardır:

 • Eşi vefat etmiş olan kadının eşi ile resmi nikahlı olarak evli olması gerekir.
 • Vefat durumu söz konusu olan eşin vefatı esnasında kadın ile hala evlilik birliğinde olmaları gerekir.
 • Eşi vefat etmiş olan kadının üzerine herhangi bir taşınmaz mülk ya da araç bulunmaması şarttır. Buna ek olarak eşinden de herhangi bir maaş ya da mülk ile araç kalmamış olması gerekir.

Aile destek programı başvuru ilanları kapsamında yer alan eşi vefat etmiş olan kadınlara destek ödemeleri aylık 1000 Türk Lirası değerindedir. Destek ödemeleri aylık 1000 Türk Lirası olsa da iki ayda bir ödeme yapılma şekli ile 2000 Türk Lirası değerinde hesaplara yatırılır.

Aile Destek Programı Öksüz ve Yetim Kişilere Yönelik Yardımlar

Aile destek programı kapsamında sağlanan öksüz ve yetim kişilere yönelik olan maddi destek yardımları bulunur. Aile destek programı öksüz ve yetim kişilere yönelik yardım paketi annesi ya da babası vefat etmiş ve iki ebeveynini de kaybetmiş olan çocuklara verilir. Aile destek programı öksüz ve yetim çocuklara verilen yardım destek paketi için bazı başvuru şartları bulunur. Aile destek programı dahilinde verilen öksüz ve yetim çocuklara yardım destek paketi başvuru şartları başlıca şunlardır:

 • Adına başvuru yapılacak olan öksüz ya da yetim kişinin 18 yaşının altında olması gerekir.
 • Çocuğun adına başvuruda bulunan kişi çocuğun vefat etmemiş ebeveyni olabilir. Buna ek olarak çocuğun eğer her iki ebeveyni de vefat etmiş ise yanında yaşadığı vasi kişi de başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir.
 • Başvuru işlemlerini gerçekleştiren ebeveyn ya da vasi kişinin 18 yaşında ya da 18 yaşının üzerinde olması gerekir.
 • Öksüz ya da yetim olan çocuğun ikamet ettiği hanenin gelirinin muhtaçlık sınır değerinde ya da muhtaçlık sınır değerinin daha altında olması gerekir.

Aile destek programı dahilinde öksüz ve yetim çocuklara yapılacak olan yardım parası aylık 600 Türk Lirası değerindedir. Ödemeler aylık 600 Türk Lirası değerinde olsa da 2 ayda bir 1200 Türk Lirası olarak vasi ya da ebeveynin hesabına yatırılır.

Aile Destek Programı Asker Ailelerine Yardım Paketi

Aile Destek Programı Asker Ailelerine Yardım Paketi

Aile destek programı kapsamında asker ailelerine çeşitli yardım ödemeleri yapılır. Aile destek programı asker ailelerine yapılacak yardım paketinde amaç ihtiyaç sahibi olan askerin ailesine yardım edilebilmesidir. Vatani görev esnasında askerler bir işte çalışamadıkları için ikamet ettiği hanedeki aile üyesi ya da üyeleri çeşitli maddi zorluklar ile karşılaşabilirler. Bu maddi zorlukların önlenebilmesi için ve maddi zorluklara destek olarak para ödemeleri asker ailelerinin hesaplarına yatırılır. Aile destek programı asker ailelerine yardım paketinden faydalanılabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Aile destek programı asker ailelerine yardım paketi başvuru şartları başlıca şunlardır:

 • Başvuruda bulunan kişinin vatani görevini yerine getiren asker kişinin eşi, annesi ya da babası olması gerekir. (Asker kişi evli ise sadece eşi başvuruda bulunabilir. Asker kişi evli değilse anne ya da babası başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir.)
 • Asker kişinin ve başvuruda bulunan kişinin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmuyor olması gerekir.
 • Asker kişi adına başvuruda bulunan eşi ya da anne babasının ikamet ettiği evin toplam hane gelirinin muhtaçlık değer seviyesinde ya da muhtaçlık değer seviyesinin altında olması gerekir.
 • Asker kişinin ve hanesinde bulunan aile üyelerinin adına herhangi bir taşınmaz mülk ya da aracın bulunmuyor olması gerekir.

Asker ailelerine yönelik olan aile destek yardım programı ödemeleri aylık 600 Türk Lirası değerindedir. Asker ailelerine yönelik olan aile destek programı ödeme değeri aylık 600 Türk Lirası olsa da iki ayda bir olmak üzere 1200 TL şeklinde yatırılır. Bu programa Aile destek programı başvuru işlemlerini gerçekleştirerek başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir