1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

Bazal Metabolizma Hızı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal Metabolizma Hızı Nedir? Nasıl Hesaplanır?
0

Bazal Metabolizma Nedir?

İnsanların sadece bir şeyler ile meşgul olduğu zaman enerji harcadığı düşünülür ama doğrusu bu değildir. Vücudumuz biz hareket etsekde etmesekde kalori harcar. Çünkü dinleniyorsak olsak dahi bazı yaşamsal fonksiyonlar sürekli olarak devam eder. Bazal metabolizma ise yaşamsal fonksiyonlara enerji sağlayan bir sistemdir.

Bazal Metabolizma Hızı (BMH) Nedir?

Bazal metabolizma hızı, temel fonksiyonların karşılanması için gereken en düşük kalori miktarıdır. Bu kalori miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu kavram ile sıkça karıştırılan farklı bir terim de bulunuyor dinlenme metabolizması. Dinlenme metabolizma hızı hesaplanırken vücudun normal süreçte harcadığı enerji dışında hareket etmediği süreçte harcadığı kaloriyi de hesaba katar. Genel olarak ikisi içinde yapılan hesaplamalar söz konusu olduğunda enerjinin harcanılmadığı süreler göz önünde bulundurulmaktadır.

Bazal metabolizma hızı ilerleyen yaşlarda vücutta bulunan yağın azalmasıyla birlikte düşer. Günlük kalori ihtiyacımızın büyük kısmını bazal metabolizma sağlamaktadır. Metabolizma hızı orta yaşlara gelirken yani yaklaşık olarak her on yılda bir yüzde bir veya iki kadar azalır. Kişilerin gündelik yaşam örgüsü ve fiziksel özellikleri farklılık gösterdiğinden metabolizma hızları da değişiklik göstermektedir. İnsanların yaşları, kiloları, yeme içme düzenleri, hormonlar ve cinsiyet metabolizma hızının belirleyici faktorleridir.

Bazal metabolizma hızı nedir
Bazal metabolizma hızı nedir

Bazal Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır?

Kilo alıp verilen dönemlerde, spor yaparken harcanan kalori hesaplanırken, diyet veya sağlıklı beslenme için düzen oluştururken bazal metabolizma hızı hesaplanmaktadır. Bu hesap yapılırken tercih edilen birden fazla yöntem bulunurken en çok tercih edileni ise Harris-Benedict formülüdür. Hesap için kadınlar ve erkekler için farklı değişkenler kullanılmaktadır. Formül ise şu şekilde:

Kadınlar için:

(9,56 x kilo) + 65,1 – (4,68 x yaş) + (1,85 x boy)

Erkekler için:

(13,75 x kilo) + 66,5 – (6,75 x yaş) + (5,03 x boy) ile hesaplanmaktadır.

Yapılan ölçümlerin kesin sonuç vermediği bilinmekle beraber, nihai sonucun laboratuvar ortamında daha doğru sonuç vereceği bilinmektedir.

Bazal Metabolizma Hızını Bilmek Neden Gereklidir?

Bazal metabolizma hızı nedir

Genel olarak insanların kilo kaybederken veya alırken yaşadığı süreçte, günlük olarak ne kadar kalori almaları gerektiğini öğrenebilmeleri için bu hesaplama gereklidir. Kalorinin tek önemli değişken olmadığı bilinse de ortalama değerler hakkında, yapılan hesaplama kişilere bu konuda fikir verebilir.

Kişilerin genel olarak alması gereken kalori miktarı birbirinden farklıdır ve bu değişiklik gösterebilir. Cinsiyet ile birlikte kişilerin günün rutinine bağlı olarak ihtiyacı olan ortalama kalori belirlenir. Bu miktar belirlenirken kişinin hareketli veya hareketsiz olarak yaşamasına bağlı olarak sınıflandırma yapılır ve buna bağlı olarak da yapılan hesaplamalarda değişkenler farklılıklar oluşacaktır.

Son olarak belirtmekte fayda var ki, insanların genel olarak spor yaparak vücutlarında ki yağ oranını düşürmek için egzersiz ve spor yapması durumunda veya hormon bozukluklarının düzelmesi sonucunda da metabolizma hızı artabilir.

Benzer türde yazılarımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap