1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Evden İş Fikirleri

Evden İş Fikirleri
Evden İş Fikirleri
0

İŞKUR’un evde iş imkanları özellikle son yıllarda ev hanımlarının ve öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Öte yandan gelişen internet ve teknoloji sayesinde internetten para kazanmak çok daha kolay bir hale gelmiştir. İnternetten yapılacak iş fikirleri ile ek gelir elde etmek isteyenlere birçok farklı seçenek sunulmaktadır. Günümüzde birçok farklı iş modeli bu kapsamda öne çıkmaktadır.

Evden yapılacak işler ağırlıklı olarak günümüzde internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Hali hazırda bir işi olan ancak kendi işi dışında ek gelir elde edebileceği farklı basit işler yaparak kazanç sağlamaları da mümkündür. Evden iş fikirleri ile sadece günde birkaç saatinizi ayırarak iyi bir gelir elde etmeniz mümkündür.

Makale Yazarlığı

Online iş veren firmalar tarafından özellikle dijital pazarlama ve sosyal medya ajansları tarafından makale yazarlığı işleri verilmektedir. Blog içerikleri, haber editörlüğü ve haber yazıları, ürün tanıtım yazıları gibi SEO uyumlu makale yazarak para kazanma imkanı sunulmaktadır. Son yılların en popüler meslekleri arasında yer alan makale ve içerik yazarlığı kapsamında internette freelance platformlarda da bu tür işlere kolayca ulaşılabilmektedir.

İçerik bulutu, Bionluk gibi platformların yanı sıra yabancı platformlar üzerinden de yazar ilanlarını araştırarak kazanç elde etmeye hemen başlayabilirsiniz. İnternetten para kazanmanın en kolay yollarından biri olan makale yazarlığı, işten eve geldikten veya gün içinde içerik yazarak gelir elde etmenizi sağlayacaktır.

Sosyal Medya Yöneticiliği

Sosyal Medya Yöneticiliği

Evde yapılacak işler arasında sosyal medya yöneticiliği de son yıllarda oldukça revaçtadır. Günümüzde sosyal medyanın şirketler için de önemli bir etki alanına sahip olmasının ardından sürekli sosyal medyada aktif kalmak ve etkileşim almak isteyen firmalar uzaktan çalışacak sosyal medya yöneticilerine ihtiyaç duymaktadır. Sosyal medya ve teknolojiyle arası iyi olan kişilerin uzaktan sosyal medya yöneticiliği yaparak gelir elde etmeleri mümkündür.

Biraz daha teknik bilgi ve deneyim gerektiren bir iş olmasına karşın yerli ve yabancı pek çok firma ile bu iş için görüşme sağlayarak beklentilerinizin üzerinde bir kazanç elde etmeniz mümkündür. Sosyal medya ve dijital pazarlama stratejilerine hakim olmak, sosyal medya araçlarını etkin kullanmak ve özgün, kaliteli, sosyal medyaya uygun içerikler oluşturmak ve düzenli olarak paylaşma konusunda yeterliliğe sahip olmanız gerekecektir.

Dropshipping ve E – Ticaret

Evde yapılacak sermayesiz işler arasında yer almasa da ufak bir birikimle bile internet üzerinden satış gerçekleştirilmesi mümkündür. Dropshipping ile kendi işini büyütmek isteyenlerin malla dolu depoya ihtiyaç duymadan ticaret yapmaları sağlanmaktadır. Dropshipping ile bir tedarikçiden önceden var olan bir ürünü tedarik ederek tüketiciye gönderme işlemleri gerçekleştirilir.

Özellikle kendi işini kurmak için önünde birçok engel bulunan kişilerin bu engellerden kurtulmasını sağlamaktadır. Evden yapılacak işler arasında dropshipping bu açıdan oldukça kârlı ve uzun vadede getirisi oldukça yüksektir. Ayrıca sosyal medya üzerinden veya ikinci el satış uygulamaları üzerinden de ufak satışlar gerçekleştirerek ek gelir elde etmeniz mümkündür. Kendi yaptığınız ürünleri satarak çok daha hızlı bir başlangıç yapılması mümkündür.

Çeviri Yapmak

İnternetten çeviri yaparak para kazanmak popüler seçenekler arasında yer alıyor. Yeterli düzeyde yabancı dil bilgisine sahip kişilerin kolayca çeviri işi alarak evden para kazanmaları mümkündür. Sadece yayınevleri değil, aynı zamanda dizi, film platformları tarafından da çeviri hizmetlerine çok sık ihtiyaç duyulmaktadır. Yerli ve yabancı birçok platform üzerinden de çeviri işleri bulunması mümkündür.

Günde birkaç saat çeviri yaparak evden iş fikirleri arasında revaçta olan bu yöntemle de ek gelir elde etmeniz mümkündür. Günümüzde giderek yaygınlaşan çeviri işlemlerinin kapsamı ise oldukça geniştir. Bu sayede rahatça iş alanı oluşturmak da mümkündür.

Veri Girişi

Veri girişi yapmak ve para kazanmak son dönemde birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Bazı şirketler tarafından dönemsel olarak iş yükünün azaltılması için veri girişi için uzaktan çalışacak kişilere ihtiyaç duymaktadır. Kendi işlerini aksatmak istemeyen kişiler veri giriş işini başkalarına vererek zaman tasarrufu sağlamaktadır.

İnternet ve bilgisayarın olduğu her yerde rahatça yapabileceğiniz bu iş sayesinde iyi bir ek gelir elde edebilirsiniz. Excel ya da Word gibi dosyalarla size gönderilecek verilerin ilgili web sitelerine girilmesi sağlanacaktır. Başta karmaşık gibi görünen bir olmasına karşın kısa süre işe alışarak kolayca işlem gerçekleştirebilir ve evden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Evde Paketleme

Evde Paketleme

Evde paketleme işi birçok ev hanımına da gelir sağlamasıyla dikkat çekmektedir. Bazı firmalar ürünlerinin paketlenme işi çok vakit alacağı için bu işi uzaktan çalışacak kişilere vermektedir. Örneğin nikah şekeri, sabun veya diğer birçok ürünün paketlenmesi için hem daha maliyetle hem de daha kısa sürede işlemin tamamlanması sağlanmaktadır.

Evde paketleme işi almak isteyen kişilerin bu alanda faaliyet gösteren firmalar ile iletişime geçmesi gerekecektir. İnternette birçok firma tarafından bu alanda ilan verilmektedir. Ancak paketleme işi veren firmalar ile anlaşmadan önce firmaların güvenilir olup olmadığının araştırılması tavsiye edilir.

Stok Fotoğrafçılık

Fotoğraf satarak para kazanmak isteyenler için stok fotoğrafçılığı en bilinen ve avantajlı yöntemler arasında yer almaktadır. Shutterstock başta olmak üzere birçok platforma çektiğiniz fotoğrafları yükleyerek sadece bir kere de değil, defalarca bu fotoğrafların satılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca dolar üzerinden kazanç elde etme fırsatı sayesinde de stok fotoğrafçılık son yıllarda bir hayli popülerdir.

Stok fotoğraf satışı yapabileceğiniz platformlar arasında kısaca şunlar yer almaktadır:

Stok fotoğraf satmak için ortalama bir fotoğraf makinesine sahip olmanız yeterlidir. Ya da bu ayarda çekim yapabilen telefonlarla da stok fotoğraf satışı gerçekleştirmeniz mümkündür.

Grafik Tasarımcılığı

Freelance grafik tasarım seçenekleriyle evden rahatlıkla para kazanmanız mümkündür. Özellikle yabancı freelance siteleri üzerinden yabancı firmalar ile işbirliği yaparak dolar üzerinden kazanç elde etmeniz mümkündür. Firmalar için logo tasarımı veya sosyal medya görselleri hazırlayarak gelir elde etmeniz mümkündür. Evden rahatlıkla çalışabileceğiniz bu iş modeli, günümüzde tam zamanlı çalışan kişiler için de benzer avantajları sunmaktadır.

Grafik tasarımı hakkında bilgi ve deneyim sahibi olan kişilerin yanı sıra bu işe yeni başlayanların da rahatlıkla grafik tasarım fırsatlarını değerlendirerek iyi bir ek gelir elde etmeleri mümkündür. Çeşitli grafik tasarım programlarını bilmek ve iyi bir portfolye hazırlamak yeterli olacaktır.

Online Eğitim Vermek

Online Eğitim Vermek

Online eğitimler ve kurslar özellikle pandemi dönemiyle bir hayli artış göstermiştir. Bu kapsamda uzmanlık alanınıza göre online ders vererek gelir elde etmeniz mümkündür. Yabancılara Türkçe öğretmek gibi yöntemler de bu kapsamda denenebilir. Online eğitim vermek isteyenlerin çeşitli platformları aracı olarak da kullanması mümkündür.

Udemy ve Coursera gibi onlien kurs platformuna kayıt olarak bu platformlar üzerinden eğitim verebilirsiniz. Ancak bu yöntem için belirli bir konuda uzmanlığınızın olması gerekecektir. Günümüzde yogadan fitnessa, yabancı dilden dijital pazarlamaya kadar pek çok farklı alanda online kurs seçenekleri sunulmaktadır. Kendi ilgi alanlarınız ve yeteneklerinize göre kurs hazırlayarak evden iş fikirleri arasında öne çıkan bu yöntemle ek gelir elde edebilir hatta bu işi meslek edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap