1. Ana Sayfa
  2. Genel
Trendlerdeki Yazı

Isı ve Sıcaklık arasındaki fark nedir?

Isı ve Sıcaklık arasındaki fark nedir?
3

Isı ve Sıcaklık Farkı

Isı ve sıcaklık farkı birbirine sık karıştırılan bir konudur. Genelde ısı ile sıcaklık aynı sanılsa da esasında farklı anlamlara sahiptir. Kavramlar birbiri ile ilişkili olsa da aynı ifadeyi taşımamaktadır. Bu yüzden ısı ve sıcaklık arasındaki fark değişkenlik taşımaktadır.

Sıcaklık Nedir?

Isı ve sıcaklık farklı kavramlar mıdır sorusuna yanıt vermeden önce kavramların tanımlamasını yapmak gerekiyor. Sıcaklık genel tanımı itibariyle bir sistem içinde yer alan atom ve moleküllerin ortalama olarak kinetik enerjisini göstermektedir. Sıcaklık termometre ile ölçülebilir ve T sembolü ile gösterilmektedir. Daha başka bir tanımı ile sıcaklık ısı yoğunluğunu göstermektedir. Nesnede bulunan enerjinin ölçüsüdür. Isının alt kümesi olmakla birlikte ısı miktarına bağlı olarak da değişiklik göstermektedir.

Isı Nedir?

Isı ve sıcaklık arasındaki farklar bakımından ısı kavramının da tanımlamasının yapılması gerekiyor. Isı, sıcaklıkları farklı ve etkileşim halinde bulunan iki sistem arasındaki sıcaklığın yüksekten düşük olana doğru transfer edilen enerjisidir. Başka bir ifade ile nesnenin sahip olduğu enerji miktarının ölçüsüdür. Q sembolü ile gösterilmektedir ve birimi de Joule’dür.

Sıcaklık ve Isı Arasındaki Temel Fark

Sıcaklık ve ısı arasındaki fark temel olarak enerji ayrımında görülür. Sıcaklık enerji değildir, ısı ise enerjidir. Sıcaklık bu kapsamda termometre ile ölçülür ve ısı ise kalorimetre ile ölçülür. Sıcaklık ortalama enerjiyi gösterirken toplam enerji ile herhangi bir bağa sahip değildir. Isı ise iki sistem arasında transfer edilmekte olan enerji miktarını toplam olarak göstermektedir. Sistemin toplam enerjisini göstermemekte ancak bağlılık taşımaktadır.

Sıcaklık ve ısı arasındaki fark örneği olarak şu tanımlama anlaşılır olacaktır; elde sıcaklığı 90 derece olan bir bardak su ile sıcaklığı 40 derece olan bir şişe su bulunsun. İki nesneye sıcaklık olarak bakıldığında bardak su daha sıcak olmaktadır. Bardaktaki su ele döküldüğünde yakacaktır ama şişedeki yakmayacaktır. Isı açısından bakıldığında ise şişenin transfer edeceği ısı miktarı daha fazladır. Bardağı soğuk bir yere koyduğunuzda alan ısınmayacaktır ama şişeyi koyduğunuzda ısınma olacaktır.

Isı ve sıcaklık farkı
Isı sıcaklık farkı

Sıcaklık ve Isı Kavramlarını Doğru Kullanmak

Isı ve sıcaklık kavramlarının doğru kullanımı sıklıkla karıştırılmaktadır. Sıcaklık derece, ısı ise joule birimi üzerinden ifade edilmektedir. Özellikle vücut ısısı tabiri bu konuda sık kullanılan yanlışlar arasındadır. Bunun yerine vücut sıcaklığı denilmelidir. İnsan vücudunun, diğer sistemlerde olduğu gibi ısıyı dışarıya transfer etme özelliği vardır. Fakat “ateş” olarak bilinen durum vücut sıcaklığını göstermektedir. Bu yüzden vücut ısısı da hatalı kullanım olmaktadır.

Aynı şekilde hava durumu için de geçerlidir. Hava durumu için sıcaklık tabirinin kullanılması gerekir. Hava ısısı veya hava ısısı düşüyor gibi ifadeler hatalı kullanım olmaktadır.

Bu bilgiler kapsamında ısı ve sıcaklık farkını şu maddeler ile pekiştirmek olasıdır;

Isı bir enerji çeşidi, sıcaklık ölçümdür.

Isı kalorimetre kabı ile ölçülürken sıcaklık termometre ile ölçülür.

Isı birimi kalori veya jolue olurken sıcaklık birimi derecedir.

Isı madde miktarından bağımsız olmaz, sıcaklık ise madde miktarına bağlı değildir.

Benzer yazılarımıza buradan göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir