1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

NLP Nedir? Ne işe Yarar?

NLP Nedir? Ne işe Yarar?
NLP Nedir?
0

NLP Nedir?

NLP nedir sorusu özellikle psikoloji alanında önemli bir sorudur. 1970’li yıllarda geliştirilen bu davranış akımı, düşünme ve davranış süreçlerinin bilinçli hale getirilmesi için ortaya çıkmıştır. Temel olarak düşünülmeden ve adeta otomatik olarak gerçekleşen düşünme, algılama ve davranış süreçlerinin bilinçli hale getirilmesi için önemli bir kavramdır. Tesadüf gibi görünen olayların arkasında bulunan dinamiklerin açığa çıkarılması NLP ile mümkün olmaktadır.

NLP Nedir Tanımı

NLP tanımı itibariyle Neuro Linguistic Programming yani Sinir Dili Programlanması anlamındadır. Zihnin kontrol altına alınması kapsamında ortaya çıkan tüm sorunların üstesinden gelmesi için geliştirilmiştir. Kişinin kendi becerileriyle yeteneklerinin ortaya çıkarılmasını hedefleyen bu anlayış; algı, duygu, düşünme ve davranış süreci kapsamında bilinçli olarak hareket etmeyi amaçlamaktadır. Bu sayede kişinin bilinç dışı ya da tesadüfi olarak adlandıracağı davranışlarından uzak tutulması temel hedeftir. Basit programlar ile son derece etkili sonuçlar almayı hedefleyen bu yöntem başta psikoloji olmak üzere sibernetik, filoloji ve nöroloji gibi yöntemlerden de yararlanmaktadır. Aynı zamanda eğitim, sağlık ve yönetim, satış ve spor bilimleri gibi konularda da geliştirici özellikleri itibariyle tercih edilir.

Her insanın çevresini algılama kapasitesi farklılık gösterir. Bu yüzden de iletişim yöntemleri, davranış biçimleri, gösterdiği tepkiler değişir. NLP’nin ise tüm bu süreç odaklandığı noktaları gösterir. Araştırmalar kapsamında elde edilecek olan ve geliştirilen teknik yöntemler, insanların iletişiminin daha iyi hale gelmesinde yararlı olur. Ayrıca hedef bulma süreçlerinde de kullanılır.

NLP Özellikleri Neler?

NLP açılımı olarak Nöro – Sinir, Dil ve Programlama kelimelerinden oluşur. Bu ifadeler kavramın doğasını göstermek açısından önemlidir. Nöro yani sinir beyin ve duyuları ifade etmektedir. Duyular sinir sisteminin temelini oluşturmaktadır. Görme, hissetme, işitme, koklama ve tatma duyuları sinir sisteminin yardımı ile beyne iletilmektedir. Yaşanılan her şey duyular ile algılanır ve beyne iletildikten sonra da tekrar algılanır. Bu yüzden her insan için her deneyim farklı anlamlar içerir.

Linguistik yani dil ise deneyimlerin dil aracılığı ile kodlanmasını, dilin deneyim kazanmasını ve kişinin yaşamı anlamlandırma kısmında ne kadar etkili olduğunu göstermek açısından önemlidir. Sözcükler sadece basit sesler değil düşüncenin ifade edilişidir. Düşünce zihinde bulunsa da dil olmadan ifade edilmez. Sadece ses dili değil yazı veya işaret dili de bu kapsamda değerlendirilir. İletişim için en temel araç olan dilin algılaması ve kullanımı NLP için önemli konumdadır.

Programlama ise düşünce, duygu ve davranışların üzerinde istenen değişimin yaşanması için harekete geçmeye ifade eder. Beyin ve genel olarak vücut adeta programlanmış bir bilgisayar gibi işlemektedir. Değişiklik istenen davranış ve düşünceler de öncelikle beyinde kodlanmak zorundadır.

NLP Nedir?
NLP Nedir?

NLP Hangi Alanlarda Uygulanır?

NLP uygulama alanları düşüncenin etkin bir hale getirilmesi ve tesadüfi davranışlardan uzak durmak olduğundan oldukça geniştir;

  • Eğitim; kişinin derslerine odaklanması, öğrenme tekniklerini kolaylaştırması, özgüven kazanması gibi konularda uygulanır.
  • Spor; odaklanmanın yapılması, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, kötü alışkanlıklardan kurtulma gibi konularda uygulanır.
  • İş yaşamı; başarılı olmak, disiplinli çalışmak, hedefleri belirlemek ve hedeflere ulaşmak için doğru adımların atılmasını sağlamak gibi konularda güçlü iletişim koşullarını açığa çıkararak uygulamaya koyar.
  • Kişisel gelişim; özgüven geliştirilmesi, davranışların iyileştirilmesi, iletişim gücünün arttırılması gibi konularda karşılık görür.
  • Psikoterapi; cinsel, stres, öfke, panik atak gibi sorunların giderilmesi için uygulamaya koyulur.

NLP sistematik bir şekilde kişinin duygusal ve bilişsel alandaki eksiklerini ortaya koyan ve bunları gidermek için çaba gösteren bir yöntemdir. NLP uzmanlar tarafından uygulandığında başarıya ulaşacaktır.

Benzer makalelerimize göz atmak ister misiniz?

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap