1. Ana Sayfa
 2. Genel

Android, iPhone ve PC için Whatsapp Mesajları Nerede Saklanır

Android, iPhone ve PC için Whatsapp Mesajları Nerede Saklanır
0

Whatsapp Mesajları Nerede Saklanır

Whatsapp mesajları nerede saklanır, WhatsApp’ın sohbetlerinizi otomatik olarak yedeklediğini ve telefonunuzun dahili belleğinde sakladığını bilmekten mutluluk duyacaksınız. Ayrıca, Google Drive’a günlük veya aylık olarak değişken sıklıkta düzenli yedeklemeler planlayabilirsiniz.

WhatsApp mesajlarının nereye kaydedildiğini hiç merak ettiniz mi? WhatsApp gibi bir mesajlaşma uygulaması kullandığınızda, özellikle birçok mesaj kişiyle paylaşmak istemediğiniz kişisel bilgiler içerdiğinden, mesajlarınızı kaydetmeyi ve güvende tutmayı düşünmemek zordur.

İyi haber şu ki, WhatsApp mesajlarınızı korumak için tam şifreleme kullanıyor. Ayrıca, gerektiğinde herhangi bir güvenlik riski olmadan kolayca geri yükleyebilmeniz için yedeklenirler. WhatsApp mesajlarının nerede saklandığı ve nasıl kaydedileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Android, iPhone ve PC için Whatsapp Mesajları Nereye Kaydedilir?

WhatsApp şu anda tüm platformlarda bulunan en popüler mesajlaşma servislerinden biridir. Kişilere mesaj göndermenize, sesli ve görüntülü aramalar yapmanıza ve medya dosyalarını paylaşmanıza olanak tanır.

WhatsApp’ın ana satış noktalarından biri, tam şifreleme sunmasıdır, yani siz ve konuştuğunuz kişi dışında hiç kimse, WhatsApp bile mesajlarınızı okuyamaz.

WhatsApp hizmetinin bir diğer önemli noktası da sohbet geçmişinizi sunucularında saklamamasıdır. Bir mesaj gönderdiğinizde, WhatsApp mesajı yalnızca alıcı mesajı alana kadar veya en fazla 30 gün boyunca sunucularında saklar. O zaman bile, tam şifreleme WhatsApp’ın mesajınızı okumasını engeller.

Bir mesajın WhatsApp sunucularında depolandığı tek zaman, alıcının onu alamamasıdır (belki çevrimdışıdır veya bir WhatsApp hesabına sahip değildir). Bu gibi durumlarda gönderdiğiniz mesajlarınız 30 gün sonra otomatik olarak WhatsApp sunucusundan silinecektir.

Yani bu muhtemelen size şunu düşündürüyor: WhatsApp mesajlarınızı sunucularında saklamıyorsa, onları nerede saklıyor? Cevap, WhatsApp mesajlarınızın telefonunuzda şifrelenmiş yedekler olarak saklanmasıdır.

Bu yedekleri iPhone ve Android’de nerede bulacağınızı ve WhatsApp mesajlarınızı nasıl yedekleyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin. Whatsapp Web’i veya Whatsapp masaüstünü kullandığınızda, WhatsApp mesajlarının bilgisayarınızda nerede depolandığı hakkında da bilgi alabilirsiniz.

WhatsApp Mesajları

 

WhatsApp Mesajları iPhone’da Nereye Kaydedilir? – iCloud’u Kullanma

WhatsApp mesajları nerede saklanır, iPhone telefonunuzda WhatsApp kullanıyorsanız, mesajlarınızı iCloud’a kaydedebilirsiniz. iPhone’unuzdan kurtulursanız veya yeni bir iPhone’a geçmeyi planlıyorsanız, WhatsApp mesajlarınızı geri yüklemek için bu yedekleri kullanabilirsiniz.

WhatsApp’ı iCloud’a yedeklemek için şu adımları izleyin:

 1. Öncelikle, WhatsApp’ınızda iCloud’un açık olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir, bu nedenle iPhone ayarlarınızı girin ve Apple Kimliğinize dokunun.
 2. Ardından, hangi uygulamaların iCloud yedeklemesi için uygun olduğunu görmek için iCloud’a dokunun.
 3. iCloud sayfasında, WhatsApp’ı görene kadar aşağı kaydırın ve iCloud yedeklemesi için açık olduğundan emin olun.
 4. Ardından, WhatsApp ayarlarını açmak için WhatsApp’ı açın ve sol alt köşedeki araç simgesine tıklayın.
 5. Sohbet ayarlarını görüntülemek için, WhatsApp ayarlarınızda Sohbetler’i seçin.
 6. Ardından, WhatsApp yedekleme ayrıntılarını görüntülemek için Sohbet Yedekleme’ye tıklayın.
 7. Sohbet yedeklemesinde artık WhatsApp’ınızı yedekleyebilir ve otomatik WhatsApp yedeklemelerinin sıklığını ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için Otomatik Yedekleme’yi tıklayın.
 8. Şimdi WhatsApp otomatik yedekleme sıklığını seçin. Ben de WhatsApp’ı çok kullanıyorum, bu yüzden hiçbir şey kaybetmemek için günlük bir yedekleme seçiyoruz.

 

WhatsApp Mesajları iPhone’da Nereye Kaydedilir? – iTunes’i Kullanma

iCloud’un yanı sıra, iPhone’da WhatsApp mesajlarını yedeklemenin ve geri yüklemenin başka bir harika yolu da iTunes’u kullanmaktır. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Bilgisayarınızda iTunes’u açın ve iPhone’unuzu bir USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.
 2. iTunes ana ekranında, menü çubuğunun altında bir telefon simgesi göreceksiniz. iPhone’unuza erişmek için tıklayın.
 3. Simgeye tıkladıktan sonra, iPhone’unuzun mevcut yazılımının, depolama kapasitesinin ve yedeklerinin bir özetini göreceksiniz. iPhone’unuzu ve üzerindeki WhatsApp mesajlarını yedeklemek için Şimdi Yedekle düğmesini tıklayın. iPhone’unuzu yedeklemek için gereken süre, içinde ne kadar içerik olduğuna bağlıdır.

 

WhatsApp mesajları Android’de nereye kaydedilir? Android’de

WhatsApp mesajları nerede saklanır, WhatsApp, yedeklemeler için hem bulut depolamaya hem de yerel depolamaya izin verir. WhatsApp’ınızı Google Drive’a yedekleyebilirsiniz ve WhatsApp her gün saat 02:00’de telefonunuzun dahili belleğine otomatik olarak yerel bir yedekleme oluşturabilir.

Bulut yedekleme, WhatsApp verilerinin telefonlar arasında kolayca aktarılmasını sağlar ve yerel yedekleme, WhatsApp’ı bulut yedekleme olmadan kolayca geri yüklemenizi sağlar.

Android’de WhatsApp’ı yedeklemek için bu adımları izleyin:

 1. Android cihazınızda WhatsApp’ı açın ve ekranın sol üst köşesindeki üç dikey noktaya dokunun.
 2. Üç dikey noktaya dokunduktan sonra bir açılır menü belirir. WhatsApp ayarlarına erişmek için Ayarlar’a dokunun.
 3. WhatsApp sohbet ayarlarına erişmek için WhatsApp ayarlarında Sohbetler’e dokunun.
 4. Sohbet ayarlarını açtığınızda bir seçenekler listesi göreceksiniz. Listeden bir konuşmayı desteklemek için seçin.
 5. Sohbet yedeklemesinde, sohbetleri şimdi yedekleme seçeneğini göreceksiniz ve otomatik yedeklemelerin sıklığını da ayarlayabilirsiniz. Ancak ne sıklıkta yedekleme yapacağınıza karar vermeden önce, sohbetlerinizi yedeklemek için bir Google hesabı seçmeniz gerekir. Bir hesap seçmek için Google Hesabı seçeneğine tıklayın.
 6. Google Hesabına dokunduktan sonra, cihazınızda Google hesaplarının bir listesini göreceksiniz. İstediğiniz hesabı seçin, ancak WhatsApp’ınızı cihazınızdan başka bir hesaba yedeklemek istiyorsanız, yeni bir hesap ekleyebilirsiniz.
 7. WhatsApp’ı yedeklemek için bir hesap seçtikten sonra, yedekleme sıklığını seçmek için Google Drive’a dön’e dokunun.
 8. Kullanılabilir seçenekleri gösteren bir açılır menü görüntülenir. Gördüğünüz gibi yedeklemeler arasında fazla zaman olmasın diye Daily’i seçtin.
 9. WhatsApp artık Google Drive’ı yedekliyor. Ancak daha önce de belirttiğim gibi, WhatsApp yedeklemelerini telefonunuzun yerel deposunda kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için önce dosya yöneticisi uygulamanızı açın ve WhatsApp klasörünü açın.
 10. Ardından birkaç klasör göreceksiniz, Rezervler adlı klasöre tıklayın.
 11. Yedeklemeler klasöründe WhatsApp yedeklerinizi görebilirsiniz. Bu şifreli bir dosyadır, dolayısıyla onu görebilirken açamazsınız. Tüm mesajlarınızı ve diğer ilgili WhatsApp bilgilerini içerir. Yedeklemenizin boyutu, siz ve kişileriniz arasında paylaşılan sohbetleri ve medyayı içeren WhatsApp verilerinizin boyutuna bağlıdır.

WhatsApp mesajlarınızı Google Drive kullanmadan yeni Android telefonunuza geri yükleyebilmeniz için telefonunuzun dahili belleğinde yer açmanın ve yerel WhatsApp yedeklemenizi yeni Android telefonunuza aktarmanın harika bir yolu olabilir.

Birçok kişi, WhatsApp sohbetlerini Android’den iPhone’a aktarmanın imkansız veya pahalı olduğunu düşünüyor, ancak bu kılavuz bunu yapmanın harika bir yolu.

WhatsApp Mesajları Bilgisayarda Nerede Saklanıyor?

Whatsapp mesajları nerede saklanır, WhatsApp uzun bir yol kat etti ve artık yalnızca WhatsApp Web değil, aynı zamanda bağımsız bir PC uygulamasını da sunuyor. Masaüstü uygulamasını telefonunuzdaki WhatsApp’a bağlayabilir ve bilgisayarınızdan metin mesajları göndermek, sesli notlar kaydetmek ve paylaşmak, fotoğraf ve video göndermek ve sesli ve görüntülü aramalar yapmak için kullanabilirsiniz.

Ayrıca bknz: Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor?

Yazar Hakkında

Yorum Yap