1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor?

Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor?
Lozan antlaşması ne zaman bitiyor
2

Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor? Lozan’ın Gizli Maddeleri Var Mı?

Lozan antlaşması ne zaman bitiyor? Lozan Antlaşması bitti mi? Lozan antlaşmasının gizli maddeleri var mı? Lozan Antlaşması bitince ne olacak? Lozan Antlaşması nedir? Gibi sorular şu anda ülkedeki çoğu insanın internet üzerinde arama kutucuğuna yazmış olduğu ve araştırmalarını yaptığı sorular olarak gündemde. Tüm Türkiye’nin 2023 yılında beklentilerinin en büyüğü ve bu beklenti ile şaha kalkılacak düşüncesi şu anda ülkenin yüksek yüzdelik bir kesiminin kafasında mevcut. Tam olarak yüz yıl önce yani 1923’te yapılan anlaşmanın 2023 yılında bitip bitmediği ise büyük bir merak konusu.

En çok ise Türkiye’nin yeraltı kaynaklarını gizli maddeler çerçevesinde kullanamadığı, ve artık 2023 yılında biteceği düşünülen anlaşmanın peşine bu yeraltı kaynaklarının kullanılacağı ve kullanıldıktan sonra da ülkenin şu anki ekonomik zorluklardan sıyrılıp eskisi gibi düzeleceği fikri birçok vatandaşın kafasında yer etmiş durumda. Hatta bu sene Lozan Antlaşması’nın herhangi bir hükmünün olmayacağını düşünenlerin de sayısı bir hayli mevcut.

  1. Dünya Savaşı sonrası Sevr Antlaşması’nın sözde kabulünden sonra tüm Osmanlı Devleti vatandaşları topyekün bir olup yapılan stratejiler ve kazanılan savaşlar sonrasında, adını da İsviçre’nin Lozan kentinden alan Lozan Antlaşması yapıldı. Günümüzde ise 24 Temmuz 2023 tarihinden sonra Lozan Antlaşması’nın tam olarak 100’üncü yılı geride kalmış olacak. Ancak savaşlar sonrasında yapılan anlaşmaların tarihte süreli olarak yapıldığı pek rastlanmamış bir durumdur. Dahası ise Lozan Antlaşması metinlerine göre Lozan Antlaşması’nın 2023 yılında biteceği ya da herhangi bir tarihte biteceği gibi bir madde söz konusu değildir. Hatta ülkenin büyük bir kesiminin de düşündüğü gibi Lozan Antlaşması kaynaklı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bor, petrol ve benzeri gibi yeraltı kaynaklarının çıkarılamayacağını ve çıkarıp kullanamayacağını engelleyen herhangi bir madde de Lozan’a göre yer almamaktadır Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor? sorusuyla ilgili sosyal medya üzerinde bir anket yapıldı. Ankette ise Lozan Antlaşması’nın 2023 yılında sona erip ermeyeceği konusu ortaya atıldı. Ve vatandaşlar bu ankette ikiye bölündü.

Anket Sonucu Nedir?

Lozan antlaşması ne zaman bitiyor sorusuyla ilgili ankete katılan vatandaşların % 48’lik bir bölümü, neredeyse yarısı Lozan’ın bu yıl sona ereceği düşüncesine sahip. Yapılan anketin üniversiteli öğrenci kısmında ise bu oran % 43’e düştü. Lise ve altı öğrenim gören öğrencilerde ise sırasıyla bu ankette %48 ve %47 ile bu anlaşmanın geçerliliğinin biteceğine inanıyor.

Lozan Antlaşması Gizli Maddeleri
Lozan Antlaşması Gizli Maddeleri

Lozan Antlaşması Gizli Maddeleri Var Mı?

Lozan antlaşması ne zaman bitiyor, Lozan Antlaşmasında ek gizli maddeleri olduğuna dair ise elle tutulur somut deliller ortada bulunmamaktadır. Lozan’da ek gizli maddelerin olduğu ise tamamı ile bir iddiadan ibarettir. Ayrıca geçtiğimiz dönemlerde sosyal medyada gündem olan bir konu olan Lozan’ın gizli maddeleri var mı? konusuna dair bir vatandaş Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne yani CİMER’e bu soruyu yöneltmişti. CİMER ise sorunun cevabı olarak “Lozan Barış Antlaşması’nda gizli maddeler bulunmamakta olup, maden çıkartmamıza engel teşkil eden herhangi bir madde yer almamaktadır.” cevabı verilmişti.

Lozan Antlaşması Maddeleri
Lozan Antlaşması Maddeleri

Lozan Antlaşması Maddeleri

Lozan antlaşması ne zaman bitiyor, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sınırları içerisindeki yabancı okulların Türk kanunlarına uyarlanması, ve okullarda verilen eğitimin Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından düzenlenmesi kayıt altına alındı.

Fener Rum Patrikhanesi’nin diğer yabancı kiliselerle herhangi bir ilişki kurmaması şartı ile Türkiye’de kalması kabul edilirken, azınlıklara verilen ayrıcalıklar komple kaldırıldı, aynı zamanda azınlıkların hepsi Türkiye’de yaşayan bir Türk vatandaşı olarak kabul edildi.

Yunanistan’daki Türkler’in Türkiyeye gelmesi, İstanbul dahil olmadan Batı Trakya’daki Rumlar’ın ise Yunanistan’a gitmesi iki ülke arasında nüfus mübadelesi adı altında gerçekleştirildi.

20 Temmuz 1936’da imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile Lozan’daki Boğazlar Sorunu ise çözüme kavuşturuldu.

“LOZAN MÜDDETLİ BİR ANTLAŞMA DEĞİLDİR”

 Muhafazakar kesim tarafından muhafazakar partilerin akıl hocası olarak bilinen 5 Mayıs 2019’da ölen Kadir Mısıroğlu’nun Lozan antlaşmasının süreli bir anlaşma olmadığını söylediği bir video da ortaya çıktı. Bu videoda ise “Lozan müddetli bir antlaşma değildir.” cümlesi çok net duyulabilir.

Lozan Antlaşması Nedir?

Lozan antlaşması ne zaman bitiyor, Lozan antlaşması ya da resmi kayıtlardaki adıyla Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ile başta İngiltere, Fransa, Sovyet Sosyalist Cumuriyetler Birliği (SSCB)(Günümüz Rusya’sı), Japonya, İtalya olmak üzere Bulgaristan, Yunanistan, Yugoslavya, Romanya, Belçika ve Portekiz arasında imzalanmış bir antlaşmadır. 1. Dünya Savaşı sonrasında en son imzalanmış olan barış antlaşması olarak tarihte yerini alan bu antlaşma Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlığını kazandığı ve bağımsızlığının tasdiklendiği antlaşma olarak bilinir.

İsviçre’nin Lozan kentinde imzalanmış olan Lozan Barış Antlaşması, Ulu Önderimiz, Başkomutanımız ve Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Bu antlaşma, Türk ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük bir yok etme girişiminin yıkılışını bildirir bir belgedir’’ sözleriyle ifade ettiği ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni temsilen giden ekibinde, İsmet İnönü’nün önderliğinde, Sağlık Bakanı Rıza Nur ve eski iktisat Bakanı Hasan Bey ile diğer devletlerin temsilcileriyle imzalanmıştır.

 

Döneminin Türkçesi ile Lozan Sulh Muâhedenâmesi olarak bilinen Lozan Antlaşması, 2023 yılına girilince müthiş bir gündem haline geldi. İddia edilen gizli maddelerin biteceği ve ülkenin yeraltı kaynaklarının kullanılacağı düşünüldüğünden ve bu iddiaların defalarca kez yalanlamasına rağmen inanılmasının sürdürülmesi 2023 yılına girince sosyal medyada özellikle Twitter üstünde müthiş dalga konusu oldu ve birçok ünlü de bu durumu tiye aldı. İşte bazı ünlülerin attıkları tweetler:

Yılmaz Özdil: Sürenin dolduğuna dair noterden ihtarname göndermezsek, otomatikman 100 yıl daha uzuyor, haberiniz olsun…

Uğur Dündar: Lozan’ın gizli maddeleri 2023’de açıklanacak diyenler şimdi nereye gizlenecekler, çok merak ediyorum!..

Sinan Oğan: Ve an itibarıyla 45 dakikadır 2023’teyiz. Tüm hazırlıklar yapıldı, Lozan’ın gizli maddelerinin açıklanması için tüm engeller kalktı. Artık topraklarımızın altındaki petrolü çıkarmak için hiçbir engel kalmadı. #TürkiyeYüzyılı başlıyor…
Not: Bu twit benim takipçilerim için değil!

Durmuş Yılmaz: Gözün aydın TR, Lozan’ın gizli (!) maddeleri bu gece 00.00 dan itibaren kalktı. Nereden başlıyoruz? Altından mı, petrolden mi, bordan mı yoksa hepsinden mi?

Armağan Çağlayan: Lozan bitti diye evi patlattık. Bor çıktı. Kim alıyor bu borları? Nereye satıyoruz?

Gürbüz Çapan: Şu an İ. Melih Gökçek çok heyecanlı; 50 dakika sonra Lozan Antlaşması’nın gizli maddeleri yürürlükten kalkacak ve Adıyaman’da bulunan 6 milyar dolarlık jelibon rezervlerini çıkartabileceğiz.

Memleket Partisi: Lozan… Gizli maddeler… 2023… Bu iddialar kesinlikle gerçek dışı…

Metin Ergun: Lozan’ın gizli maddeleri 2053’e kadar uzatılmış:))

Ozan Balık: Lozan antlaşmasının gizli maddesinin olmadığı ortaya çıkalı yıllar oldu! Ama bazı gericiler gizli sohbetlerde hala olduğunu söylemeye devam ediyordu. O yalan da bugün itibari ile sona erdi!

Ata Benli: Mutlu yıllar arkadaşlar çok şükür Lozan’ın gizli maddeleri kaldırıldı bu yıl hepimize hayırlı uğurlu olsun.

Atılan tweetler ise #gizli hashtag’i ile birlikte gündemi uzunca meşgul etti. Dolar üzerinde yapılan shop fotoğraflar, ülke için filmlerde gösterilen üst düzey gelişmiş şehir fotoğrafları gibi birçok geyik döndürüldü.

Lozan antlaşması ne zaman bitiyor

Ayrıca bknz: Kızılay Burs Başvurusu

Ayrıca bknz: TRT Rüzgar Gülü Başvurusu

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir