1. Ana Sayfa
 2. Bilgi

Bekçilik Başvurusu

Bekçilik Başvurusu
Bekçilik Başvurusu
2

EGM bekçilik başvurusu için belirli dönemlerde Polis Akademisi tarafından yapılacak güncel duyurulara göre adayların başvuru adımlarını takip ederek başvurularını yapmaları mümkündür. Her dönem binlerce adayın başvuruda bulunduğu çarşı ve mahalle bekçiliği için yeni dönemde resmi açıklamalar Polis Akademisi tarafından yapılacaktır. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yıl içinde duyurulan çarşı ve mahalle bekçiliği için başvuru yapmak isteyen adayların belirlenen şartları sağlamaları gerekmektedir. Söz konusu şartları sağlayan adayların ön başvurularını iletmeleri halinde sağlık, spor aşamalarından geçerek eğitim sürecine hak kazanmaları mümkündür.

Bekçi alımına ilişkin güncel duyurunun yapılmasının ardından başvuruda bulunmak isteyen adayların internet üzerinden kısa sürede başvurularını yapmaları mümkündür. İlgili başvuru ekranı üzerinden şartları sağlayan adayların kolayca başvurularını tamamlamaları sağlanmaktadır. Bekçi alımının yapılacağı yıl için belirlenen şartların sağlanması gerekecektir. İlgili koşulları sağlamayan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Bekçilik başvurusu elektronik ortam üzerinden yapılabilmektedir.

Bekçilik Başvuru Şartları Nelerdir?

Bekçilik Başvuru Şartları Nelerdir

Bekçilik başvuru şartları alım yapılacak yıla göre değişebilir. Bu nedenle resmi makamlarca ilgili döneme ilişkin duyurulan bekçi alım ilanında yer alan şartlara göre adayların başvurularını yapmaları gerekmektedir. Önceki yıllarda gerçekleştirilen bekçi alımına yönelik şartların yeni dönemde de geçerli olması beklenmektedir. Buna göre çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların önceki yıllarda yapılan alımlarda belirlenen başvuru şartlarından bazıları kısaca şöyledir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • En az lise veya dengi okuldan mezun olmak,
 • En az 167 cm boyunca olmak,
 • Beden kitle endeksinin 18 – 27 arasında olması,
 • Başvuru yapılan il sınırları içinde 1 yıl veya daha fazla süredir ikamet ediyor olmak,
 • Askerlik görevini yapmış olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak,
 • Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veya affa uğramış olsa bile ilgili suçlardan hükümlü bulunmamak,
 • Türk topluk telakkilerine göre kötü şöhretli tanımlanmamak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • Memuriyete engel bir durumunun bulunmaması,
 • Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya engel bir duruma sahip olmamak,
 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde yer alan şartları sağlamak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmemiş olmak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal ya da illegal uzantılarının eylem, toplantı ve gösterilerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu yanıt almak vb.

Bekçilik başvurusu için adaylarda geçtiğimiz dönemlerde aranan bu şartların yanı sıra farklı şartların da taşınması istenebilir. Yeni dönem için yayınlanacak bekçilik başvurusuna ilişkin resmi ilana göre adayların başvurularını söz konusu şartları sağlamaları halinde yapmaları gerekmektedir.

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bekçilik başvurusu e – Devlet sistemi üzerinden de kolayca yapılabilmektedir. İlgili dönem için güncel bekçi alım ilanının Polis Akademi Başkanlığı tarafından yayınlanmasının ardından adayların belirlenen adresler üzerinden bekçilik başvurularını yapmaları mümkündür. e – Devlet üzerinden başvurularını yapmak isteyen adayların söz konusu alım yılı içinde duyurulacak tarihlere göre Polis Akademisi Başkanlığı ekranından işlem yapması gerekmektedir.

T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘’Polis Akademisi Başkalığı’’ yazıldıktan sonra ‘’Aday İşlemleri Sistemi’’ hizmet sayfasından adayların başvuru adımlarını tamamlaması mümkündür. Basit birkaç adımın tamamlanmasının ardından kısa sürede başvuru süreci tamamlanacaktır. Başvuru yapmadan önce alım yapılacak yılda belirlenen bekçilik şartlarının sağlanması gerekecektir. Söz konusu şartları sağlamayan adayların bekçilik başvurusunda bulunmaları mümkün değildir.

Bekçi Olmak İçin Hangi Sınava Girilir?

Bekçilik sınavı kapsamında ilgili kurumlar tarafından düzenlenen sınava girilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda bekçi olmak isteyen adayların KPSS sınavı yerine ilgili kadroya özel olarak açılan sınava girmeleri gerekecektir. Sınavda adaylara farklı konularda sorular yöneltilmektedir. Bekçi olmak isteyen adayların alım yapılacak döneme ilişkin belirlenen tarihler içinde başvurularını yapmaları ve ardından bekçilik sınavına girerek başvuru sürecinin başlatılmasını sağlayabilirler.

Bekçilik sınavı kapsamında adaylara birçok farklı konuda sorular yöneltilmektedir. Bekçi adaylarının söz konusu sınavdan yeterli puanı almaları halinde adaylık sürecine devam etmeleri mümkündür. Yazılı sınav sonrasında yapılacak diğer değerlendirme süreçlerinden de adayların başarılı olmaları gerekecektir.

Bekçilik Sınavı Nasıl Oluyor?

Bekçilik sınav soruları tek oturum halinde düzenlenmektedir. Bekçilik sınavı kapsamında adayların 100 soruya toplamda 120 dakika içinde yanıt vermeleri istenmektedir. Her bir soruda 5 (beş) adet çoktan seçmeli cevap seçeneği bulunmaktadır. Bekçi olmak isteyenler için düzenlenen bu adaylık süreci kapsamında ilk aşama olan yazılı sınavda başarılı olan adayların fiziki yeterlilik sınavına hak kazanmaları mümkündür.

Bekçilik sınavı kapsamında adayların 100 üzerinden en az 50 puan almaları gerekecektir. Her 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Yazılı sınavdan 50 puan ve altında skor yapan adayların sonraki aşamaya geçmeleri mümkün değildir. Bekçilik sınavı için belirlenen başarı puanına göre adaylar sonraki aşamaya alınacaktır. Bekçilik başvurusu için alım yapılacak döneme ilişkin sınav formatında ve puan hesaplamalarında yeni düzenlemelerin de yapılması mümkündür. Bu nedenle sadece ilgili dönem için belirlenen sınav şartlarına göre işlem yapılması gerekecektir.

Bekçilik Sınavında Hangi Dersler Var?

Bekçilik başvurusu 2. dönem ve sonraki dönemlere ilişkin sınav soruları her oturumda değişmektedir. Tek oturum halinde yapılan bekçilik sınavında adaylara birçok farklı dersten sorular yöneltilmektedir. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan sınavlarda adaylara yöneltilen sorular şu dersler kapsamında yer almıştır:

 • Türkçe
 • Sosyal Bilgiler
 • Fen Bilgisi
 • Hayat Bilgisi
 • Matematik
 • Genel Kültür

Bekçilik sınavına giren adaylara 100 soru yönetilmektedir. Sorulan bu sorulara doğru yanıt veren adayların en az 50 puan alarak sonraki aşmaya hak kazanmaları mümkündür.

Bekçilik Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Bekçilik Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir

Bekçilik sınav sonuçları ilgili dönemde yapılan sınavın ardından kısa süre içinde açıklanmaktadır. Adayların sınav sonuçlarını görüntülemeleri için e – Devlet üzerinden sorgulama işlemlerini kolayca yapmaları mümkündür. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yürütülen bekçilik sınav sürecine ilişkin sonuçların da Polis Akademisi hizmet ekranı üzerinden e – Devlet aracılığıyla öğrenilmesi mümkündür. Geçtiğimiz dönemlerde bekçilik sınav sonuçları ‘’odgsm.meb.gov.tr’’ adresi ile ‘’pa.edu.tr’’ adresi üzerinden ilan edilmiştir. Sınav sonuçlarının yayınlanacağı yere ilişkin bilgiler ilgili dönem için yapılacak duyurularda belirtilecektir.

Öte yandan diğer Polis Akademisi sınavlarına ilişkin sonuçların e – Devlet üzerinden sorgulanması mümkündür. Polis Akademisi Başkanlığı ‘’Polis Akademisi Sınav Sonucu Sorgulama’’ sayfası üzerinden adayların T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifreleri ile sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür.

Bekçilik Başvurusu Ne Zaman?

Bekçilik başvuru tarihleri yıl içinde Polis Akademi Başkanlığı tarafından duyurulmaktadır. Bekçi alımının yapılacağı döneme ilişkin resmi ilanın yayınlanmasının ardından adayların başvuru tarihleri ve sınav tarihlerine ilişkin detaylar öğrenmeleri mümkündür. Bekçilik alımına ilişkin yapılacak resmi açıklamaları takip ederek adayların işlem gerçekleştirmeleri mümkündür.

Ön başvuruların alınmasının ardından yazılı sınava giren ve bu aşamadan başarılı şekilde geçen adaylar fiziki yeterlilik ve mülakat sürecine katılacaktır. Tüm aşamalardan başarılı şekilde geçen adaylar eğitim sürecine alınacaktır. Eğitim sürecinin de başarılı şekilde tamamlanmasının ardından göreve başlamaları sağlanır. Bekçilik başvurusu kapsamında sınav tarihleri ve başvuru şartlarına ilişkin resmi duyurular ve detaylar sadece Polis Akademisi Başkanlığı tarafından ilan edilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir