1. Ana Sayfa
 2. Bilgi
Trendlerdeki Yazı

Göz Yorgunluğunu Önlemenin Yolları

Göz Yorgunluğunu Önlemenin Yolları
Göz Yorgunluğunu Önlemenin Yolları
1

Göz Yorgunluğunu Önlemenin Yolları

Her gün saatlerce bilgisayar kullanıyorsanız, gözlerinizi zorlamanın veya kurulamanın nasıl bir his olduğunu büyük olasılıkla biliyorsunuzdur. Gözlerinizin arkasında sıkı bir baş ağrısı veya hatta bulanık görme yaşayabilirsiniz. Rutin ve basit alışkanlıklarınızı değiştirerek göz yorgunluğuyla mücadele edebilir ve gözlerinizi gün boyu tetikte tutabilirsiniz.

Göz kuruluğuna neden olur

 • Ekranlara bakarken sıklıkla yaptığımız yetersiz göz kırpma
 • Uyurken göz kapaklarınız tam olarak kapanmaz
 • Bazı ilaçların yan etkisi

Göz yorgunluğuna neden olur

 • Ekrandaki mavi ışığın parlaklığı göz yorgunluğuna neden olur.
 • Diğer nedenler, örn. güneşe maruz kalma
 • Örneğin uzun süre bilgisayar kullanırken aynı pozisyonda göz kaslarının kan akışının sınırlandırılması (yanlara veya yukarı ve aşağı hareket etmez)
Göz kuruluğunun nedenleri
Göz kuruluğunun nedenleri

Kuru, Gergin Gözler Nasıl Canlandırılır

Yorgun, ağrılı gözler birkaç nedeni olabilir. Bu listedeki ipuçlarını takip etmek, durumunuz için bir göz doktoruna görünmeniz gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Göz yorgunluğu nedeniyle keskin bir ağrınız varsa, gözleriniz için soğuk bir paket deneyin. Göz yorgunluğunu önlemek ve kuru gözleri iyileştirmek için aşağıdaki sekiz yöntem, kuru göz ve göz yorgunluğunu önlemek için en iyi şekilde düzenli olarak yapılır.

 • Yatarken Uyku Maskesi Takın

Göz kapaklarınızın tam olarak kapanmadığından şüpheleniyorsanız, bir göz maskesiyle uyuyun. Bunun nedeni genellikle gözlerin iç köşelerinde bir boşluk olmasıdır. Özellikle evde klima ve ısıtmada, kuru hava gözlere üflenebilir ve yağlı kalmalarını zorlaştırabilir.

 • Göz bölgesine masaj

Göz çevresine ve şakaklara parmak uçlarınızla düzenli olarak veya gözlerinizin yorulduğunu hissettiğinizde masaj yapın. Ayrıca başa takılan ve gözlere masaj yapan cihazlar da bulabilirsiniz. Alternatif olarak, gözleri canlandırmak için göz çevresine ve tüm yüze yüz rulosu uygulayabilirsiniz.

 • Göz hareketi egzersizleri yapın

Diğer kaslarınızı hareket ettirmeden, tıpkı boynunuzu çevirirken bir dakika boyunca gözbebeklerinizle nazikçe yukarı, aşağı, sola ve sağa bakın. Gerginliği azaltmak için küçük kasların gerilmesi gerekir.

 • Gözünüzü kırpmadan kendinize bakmanın farkında olun

Göz kırpmak bilinçsiz bir alışkanlık olsa da, özellikle ekran kullanırken daha fazla göz kırpmak için bilinçli bir çaba gösterin. Göz kırpmadan önce ekrana biraz daha uzun süre bakma eğilimindeyiz, bu nedenle bunun farkında olun ve bilgisayar veya diğer ekranları kullanırken sık sık göz kırpmayı alışkanlık haline getirin.

 • Ekranlarınızda mavi bir filtre kullanın

Günümüzde birçok cihazda ekrandan gelen mavi ışığı filtrelemek için ekran ayarları bulunmaktadır. Ekranda fiziksel bir mavi ışık filtresi de ayarlayabilirsiniz. Bunlar, farklı ekran boyutlarında bulunabilen görünmez çıkartmalardır.

 • Bilgisayarda mavi ışık filtreli gözlük kullanın

İşyerinde ekrana mavi ışık filtresi koyamıyorsanız veya mavi ışık filtresini azaltmak istiyorsanız mavi ışık filtresi veya kontakt lensler seçin.

 • Omega 3’leri Alın

Omega 3 takviyesi, omega 3 eksikliği olan kişilerde kuru gözü azaltır. Çok sık balık yemiyorsanız, deneyin. Balıklar omega-3 bakımından yüksektir, bitkiler ise omega-3’ü daha az biyolojik bir formda yalnızca daha küçük miktarlarda içerir. Gözlerinizi iyi yağlanmış tutmak için yeterli omega 3 yağ asidi aldığınızdan emin olmak için balık yağı takviyeleri de alabilirsiniz.

 • Gözleriniz için molalar verin

Gün içinde, özellikle bilgisayar başında çalışıyorsanız, gözleriniz için molalar verin. Ekrandan uzağa bakın ve başka bir şeye odaklanın. 20-20-20 kuralını kullanın: Her 20 dakikada bir, en az 20 saniye boyunca en az 20 metre uzaktaki bir şeye bakın.

 

Göz Yorgunluğunu ve Kuruluğunu Önleme

Göz yorgunluğunun üstesinden gelmenin birçok yolu vardır ve kullanılan yöntemler göz yorgunluğunun nedenine bağlıdır. Tüm gün bilgisayar başında çalışıyorsanız, ekranlardan gelen mavi ışığı engellemek ve gün boyunca göz egzersizleri ve masaj yapmak daha iyi olabilir. Göz kuruluğu ile uyanıyorsanız ve uykunuz sırasında gözlerinizin kuruduğunu düşünüyorsanız, göz maskesi kullanmak yardımcı olabilir. Omega-3 yağları eksikliğiniz varsa, çözüm besleyici bile olabilir. Sebep ne olursa olsun, umarız bu çözüm listesinden geçerek cevabı bulacaksınız.

Ayrıca bknz: Konuşanlar bilet 2023

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir