1. Ana Sayfa
  2. Genel

UKD Sorgulama Nasıl Yapılır?

UKD Sorgulama Nasıl Yapılır?
UKD Sorgulama Nasıl Yapılır?
1

UKD Sorgulama

UKD sorgulama satranç oynayanlar için büyük önem taşıyor. Kökeni çok eskiye dayanan ve dünya çapında saygı duyulan oyunlardan olan satranç için UKD resmi puan türü anlamına gelir. Bu kavram sayesinde Türkiye genelinde birinciler tespit edilmektedir. UKD sorgulama nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak belirtilen adımları takip etmeniz gerekmektedir.

UKD Sorgulama Nedir?

UKD hesaplama yapmak için öncelikle kavramın ne anlama geldiğini bilmek yararlı olacaktır. Satranç oyunu için resmi puan türlerinden olan UKD’nin açılımı Ulusal Kuvvet Derecesi şeklindedir. Ulusal satranç puanı olarak da bilinen bu kavram, Türkiye’deki satranç oyuncularının puanlarını öğrenmelerini sağlar. Oyuncuların katıldığı müsabakalarda gösterdiği başarılar bu puana yazılır ve böylece UKD puanı meydana gelir.

UKD Sorgulama Nasıl Yapılır?

UKD Sorgulama
UKD Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

UKD sorgulama TSF aracılığıyla yapılmaktadır. Basit ve kolay adımlar ile öğrenilen sonuçlara hemen ulaşabilirsiniz. UKD’yi bir tür sınav puanı olarak düşünmek mümkündür. Bu yüzden her oyuncu için ayrı olarak oluşturulmaktadır. UKD sorgulama hesaplama programı aracılığıyla adaylar işlemlerini kolayca yapabilir. Bu hesaplama için şu adımları takip etmelisiniz;

  • İlk olarak burada yer alan adrese giriş yapınız.
  • Açılacak olan sayfada ilk kısma T.C. kimlik numaranızı, altına ise soyadınızı yazınız.
  • Göster butonuna tıkladığınızda bilgileriniz ekrana gelecektir.

Bazı UKD sorgulamaları illere göre de yapılabilir. İllere göre yapılması halinde il bazındaki puanlar belli olur. Bunun için şu adımları takip edebilirsiniz;

Ankara UKD Sorgulama

Ankara bazlı UKD sorgulama yapmak için TSF sorgulama sayfasından giriş yaptığınızda ulusal puanın yanında il bazlı puan da gösterilecektir. Ankara, ulusal anlamda satrançta en başarılı olan iller arasında yer almaktadır. İlin en yüksek puanı 2633 şeklindedir.

İzmir UKD Sorgulama

Satrançta en başarılı iller arasında yer alan İzmir’e ait puanlar da yine sorgulama ekranı üzerinden öğrenilebilir. İzmir için en yüksek puan 2474 olarak belirlenmiştir.

Antalya UKD Sorgulama

Başarılı oyunculara sahip olan Antalya için de puanları yine sorgulama ekranı üzerinden öğrenmeniz mümkündür. Antalya için en yüksek puan 2361 olarak belirlenmiştir.

İstanbul UKD Sorgulama

Sorgulama ekranından İstanbul’a ait puanlar da gösterilmektedir. Başarılı iller arasında bulunan İstanbul için zirve puan oldukça yüksektir.

Bu illerin yanında diğer illere yönelik de UKD sorgulaması yapabilirsiniz. Ancak her il için puanların gösterilmediğini unutmamalısınız.

UKD Nasıl Hesaplanır?

UKD hesaplama için puanlamaya dahil olmak isteyen adaylar en az 7 maça katılmak durumundadır. 7 maçtan sonra sisteme dahil edilirler. Bu maçlardan sonra 1000 üzeri puana sahip olanlar sisteme kayıt edilir. Bu yüzden de UKD başlangıç puanı 1000 olarak belirlenmiştir. Oyuncu müsabakalarda başarı sağladıkça bu puanı da artar. Maçlarda alınan puanlara göre aritmetik hesaplama yapılarak UKD puanı oluşturulmaktadır. Puanlamada özellikle puanı düşük oyuncu, puanı yüksek rakibini yenerse daha fazla puan almaktadır.

 

Benzer yazılarımıza göz atmak için…

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Merhaba, yazı bilgilendirici olmuş teşekkür ederim. Ancak ben sorgulama yaptığımda kimlik bilgileri yanlış diyor doğru girmeme rağmen. nasıl çözebilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir