1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

Hüddam Nedir? İslam’da Hüddam nedir?

Hüddam Nedir? İslam’da Hüddam nedir?
Hüddam nedir
0

Hüddam nedir sorusu batıni ilimler ile uğraşanlar tarafından merak edilen sorular arasında yer alıyor. Köken itibariyle Antik Mısır’a kadar götürülen hüddam, İslam açısından da önemli bir yere sahiptir. Hüddam elde etmek ya da çağırmaya kalkmak için dikkatli olunması gerekir.

Hüddam nedir
Hüddam nedir

Hüddam nedir ?

Hüddam tanımı itibariyle cin ve şeytanları kontrol etmek için geliştirilen bir öğretidir. İslam’ın ortaya çıkması sonucunda Mısır’da cinleri çağırma ve onlar ile iletişime geçme gibi konular yasaklanmıştır. Özellikle kutsal kitaplarda da Süleyman peygamberin cinleri kontrol ettiği belirtilmektedir. Hüddam yapısı itibariyle uzmanlık gerektirdiği için çok tehlikeli olabilecek bir alandır. Bu yüzden herkes için önerilmez ve mutlaka alanında uzmanlık gerektirir.

Cinlerin tutsak edilmesi, onlara söz geçirme ve kişinin istediğinizi yaptırma gibi konularda amaç taşıyan hüddam, temel olarak cinleri kontrol altına almayı hedeflemektedir. Başka bir deyişle hüddam söz konusu bu tılsım ve büyüleri bildirmektedir.

İslam’a göre hüddam cinleri kontrol altına almayı hedefler ve bu bakımdan da yasaklanmıştır. Yahudilik ve Hıristiyanlık için ise günah vasfı taşımaz. Bu iki öğretide insanların Tanrı’dan alacakları güç ile cin ve şeytanları kolayca kontrol edebileceklerine inanç duyulur.

Hüddam Özellikleri Neler?

Hüddam özellikleri bakımından anlatılagelen rivayetlere göre şekillenmektedir. En çok bilinen rivayetlerden birisine göre hüddamlardan bir kısmı sinirli ve çalışma açısından zorluk çıkarırken, bazıları ise çalışma yapabilmesi kolay özellikler göstermektedir. Bu bakımdan hüddamların çift karakterli yapıya sahip olduklarından bahsedilir. Ancak itaatkâr gibi görünen bazı hüddamlar sonradan huy değiştirerek çok sinirli bir yapıya da bürünebilir. Bu durumlara hazırlıklı olunması önerilir.

Hüddama görev verilmesi için kişinin hüddama isim vermesi gereklidir. Ayrıca hüddamlar anlatılanlara göre insanlara da aşık olabilir. Böyle bir durum yaşandığında ise herkes bu durumu kaldıramayabilir.

Hüddam nedir
Hüddam ne demek

Hüddamın Zararları Var mı?

Hüddamın zararları bulunmaktadır. Özellikle İslam’a göre hüddamlar ile uğraşmak doğru değildir. Bir tür cinler ile uğraşmak anlamına geleceği için kişinin Kuran’ın şefaatinden mahrum olacağı ifade edilmiştir. Eğer hüddam edilen varlık zorla esir edilmişse bu durumda da varlığın kendi hakkını vermek gerekecektir. Diğer varlıklar arasında da haksızlık Kuran tarafından yasaklanmış durumdadır.

Ayrıca başka açılardan da çeşitli zorluklar ile karşılaşmak mümkündür. Hüddam elde edecek kişinin öncelikle bu duruma iyi şekilde karşılık vermesi için belirli bir bilgi birikimine sahip olması gerekir. Özellikle ilim sahibi olmadan, deneyimsiz şekilde hüddam çağrısı yapılırsa bu durumda çok tehlikeli varlıklar ile karşılaşma riski de bulunabilir. Bu türden durumlar ile karşı karşıya kalmamak için mutlaka deneyimli bir şekilde işlem yapılmalıdır. Hüddam çağırma bu kapsamda havas ilmin yararlanarak, çeşitli ayet ve duaların okunması ile ritüel kapsamında gerçekleştirilir. Bunun dışında kalan uygulamalar kötü niyetli cinlerin musallat olması ile sonuçlanabilir. Bu yüzden hüddam çağırma konusunda mutlaka ilim sahibi medyum veya hoca desteği alınması tavsiye edilir.

Benzer yazılarımızı incelemek ister misiniz?

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap