1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

Kahve İçmenin Sağlığa Faydaları

Kahve İçmenin Sağlığa Faydaları
Kahve İçmenin Sağlığa Faydaları
1

Kahve İçmenin Sağlığa Faydaları nedir? En sevdiğiniz içeceğin harika tadı, onu içmeye devam etmeniz için sizi ikna etmeye yetebilir. Ancak, bu sekiz sağlık yararından sizin de yararlanabileceğinizi kabul etmekten zarar gelmez.

Kahve İçmenin Sağlığa Faydaları

Günlük fincan kahve daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca bazı ciddi hastalıkları önleyebilir ve işlevinizi geliştirebilirler.

Uzun Ömür

Araştırmalar, kahve içmenin ömrü uzatabileceğini gösteriyor. 10 yılı aşkın bir süredir araştırmacılar kahve tüketimi ile ölüm riski arasındaki ilişkiyi araştırıyorlar. Araştırmacılar, diğer şeylerin yanı sıra katılımcıların yaşam tarzını, esenliğini ve kahve tüketimini değerlendirdi.

Çalışma, günde dört fincandan fazla kahve içen kişilerin, kahve içmeyen ve çok az kahve içen veya hiç içmeyen katılımcılara kıyasla yüzde 64 daha düşük risk taşıdığını buldu. Takip döneminde 45 yaş ve üstü kahve içenlerin ölüm riski %30 azaldı.

 

Beyin Fonksiyonu

Kahve, beyindeki nörotransmitter adenosinin etkisini bloke eden psikoaktif bir madde içerir. Sonuç olarak, sinir sistemi harekete geçtiğinde norepinefrin ve dopamin gibi diğer nörotransmiterler artar. Kahve içmek, bilişsel işlevin yanı sıra uyanıklığı, hafızayı, reaksiyon hızını, üretkenliği ve motivasyonu geliştirir.

 

Fiziksel Aktivite

Kahvede bulunan kafein, vücudu yoğun çabaya hazırlar, yağ hücrelerini tetikler ve adrenalin seviyelerini yükseltir ve fiziksel performansı %12 artırabilir.

 

Metabolizmayı Hızlandırır

Kafein, insanların yağ yakmasına destek sunar ve çoğu zaman zayıflama ürünlerinde mühim bir bileşendir. Araştırmalar, yağ kaybını %29 artırabildiğini ve fit kişilerde metabolizmayı %11 ve obez kişilerde %10 artırabildiğini gösteriyor.

Kahve İçmenin Sağlığa Faydaları
Kahve İçmenin Sağlığa Faydaları

Besin Öğeleri

Kahve, riboflavin, niasin, magnezyum, potasyum, manganez ve pantotenik asit gibi önemli besinler içerir. Porsiyonlar küçüktür, ancak her bir fincan kahve ile alımınız artar.

 

Beyin Koruması

Kahve içmek yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olur. Yaşlanmanın tedavisi yok ama kahve alışkanlığınızı beyniniz için sağlıklı tutabilirsiniz. Araştırmacılar, kahve içenlerin diğer kahve içenlere göre bunama ve Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığının yüzde 65 daha az olduğu sonucuna varıyor.

 

Karaciğer Sağlığı

Dört fincan kahve siroz riskini azaltabilir. Siroz, karaciğerin bir kısmını değiştiren ve hepatit ve yağlı karaciğerin eşlik ettiği skar dokusunun oluşumuna neden olur.

 

Kanser, Parkinson hastalığı ve diyabet riskini azaltır

Araştırmalar, kahve içerseniz tip 2 diyabete yakalanma olasılığınızın daha düşük olduğunu gösteriyor. Her fincan riski %7 azaltır. Kafeinli kahvenin sık tüketilmesi karaciğer ve kolon kanseri riskini azaltabilir. Ayrıca Parkinson hastalığına yakalanma riskini de %60’a kadar azaltır.

Artık her gün içtiğiniz kahvelerin harika lezzetlerinden daha fazlasını sunduğunu biliyorsunuz. Alışkanlığınızı sürdürerek fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştirebilir ve hastalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Kahve İçmenin Sağlığa Faydaları
Kahve İçmenin Sağlığa Faydaları
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir