1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji

Casus Yazılımlar Android Cihazda Nasıl Tespit Edilir

Casus Yazılımlar Android Cihazda Nasıl Tespit Edilir
Casus Yazılımlar Nasıl Tespit Edilir
0

İşte Casus Yazılımlar Android Cihazda Nasıl Tespit Edilir – Gizli casus yazılımları kontrol etmek için Google Play Store’da Play Protect ile cihazınızı kontrol ederek başlayabilirsiniz. Uygulama silinebilir, Android işletim sistemi güncellenebilir veya en kötü senaryoda telefon fabrika ayarlarına sıfırlanabilir.

Android telefonunuzda gizli bir casus uygulaması olduğundan şüpheleniyor musunuz?

Cihazlarınızdaki etkinliği izlemek için casus yazılım uygulaması kullanılıyor. Ebeveynler bazen onları çocuklarını korumak için kullanırlar. Ancak kötü niyetli kişiler tarafından hareketlerinizi ve dijital etkinliklerinizi izlemek için sıklıkla kullanılırlar.

Bir Android cihazınız varsa ve bu cihazda gizli casus yazılım bulunduğundan şüpheleniyorsanız, onu nasıl bulup kaldıracağınızı öğrenin.

Casus Yazılımlar Android Cihazda Nasıl Tespit Edilir
Casus Yazılımlar Android Cihazda Nasıl Tespit Edilir

Casus Yazılımlar Android Cihazda Nasıl Tespit Edilir

Kullandığınız uygulamalar, metin mesajları okumak, telefon görüşmelerini dinlemek, sosyal medya etkinliğinizi görmek ve daha fazlası gibi dijital etkinliklerinizi izlemek için kullanılırlar. Birçok casus yazılım ayrıca konumunuzu izleyebilir ve hatta kameranızı kullanabilir.

Casus Yazılım, mSpy, FlexiSPY ve uMobix’i içerir. Android, tıpkı iOS gibi, sizi ve verilerinizi korumak için güvenlik özellikleriyle oluşturulmuştur. Ancak, birisinin cihazınıza fiziksel erişimi varsa devre dışı bırakılabilirler. Casus yazılımlar genellikle bu zamanda yüklenir, çünkü en kolayı birisinin cihazınıza fiziksel erişimi olduğunda bunu yapmaktır.

Bu nedenle, ek koruma için telefonun bir parola ile korunması önerilir.

 

Casus Yazılım Türleri

Kişiler, şüphelenmeyen hedefler üzerinde farklı türde casus yazılımlar kullanır.

Birincisi, pano ve işletim sistemi verilerini veya parolalar gibi değerli herhangi bir şeyi çalmak için kullanılan yaygın kötü amaçlı yazılım olan temel casus yazılımdır. Genellikle belirli bir kişiyi hedef almaz ve genellikle kimlik avı saldırılarında kullanılır.

Rahatsız Edici Yazılım, adından da anlaşılacağı gibi, bir baş belasıdır. Verilerinizi çalmaya çalışmadığından genellikle diğer casus yazılımlar kadar tehlikeli değildir. Ancak, tarama verilerinizi toplamaya ve reklamcılara satmaya çalışabilir.

Stalkerware, gerçekten dikkat etmeniz gereken bir casus yazılımdır. Bilgisayarlarda kullanılabilse de, kullanıcılar bu tür casus yazılımları hedeflerinin cep telefonlarına yükleyebilirler. Bu tür casus yazılımlar daha çok hedefli saldırılar için kullanılır.

Cep telefonunuzdan her hareketinizi takip eder, kaydeder ve suçluya gönderir. Metin mesajlarını ve telefon görüşmelerini izlemek, GPS konumunu izlemek, sosyal medya uygulamalarını hacklemek ve daha fazlası için kullanılır.

Bu tür casus yazılımlar genellikle kontrol ortakları, etik olmayan patronlar ve adından da anlaşılacağı gibi takipçiler tarafından kullanılır.

Casus Yazılımlar Android Cihazda Nasıl Tespit Edilir
Casus Yazılımlar Android Cihazda Nasıl Tespit Edilir

Casus Yazılımın Sizi İzleyip İzlemediğini Nasıl Anlarsınız?

Casus yazılım gizlenebilir ancak telefon üzerindeki etkileri gözden kaçamaz. Casus yazılım gizlice çalışsa da telefonunuzun kaynaklarını kullanmaya devam ederek iz bırakır. Bu, Android’de olduğu gibi iOS’ta da aynı casus yazılım için geçerlidir.

Android telefonunuzda aşağıdakilerden herhangi birini yaşadıysanız, gizli bir casus yazılım uygulaması olabilir:

 • Düşük pil 7/24 çalışan casus uygulamalar. Bunun nedeni, telefonunuzda yaptığınız her şeyi, gönderdiğiniz her mesajı, yaptığınız her aramayı, konumunuzu ve daha fazlasını sürekli olarak kaydetmeleri gerektiğidir. Çok fazla enerji tüketir. Bu nedenle, normal kullanımda bile telefonunuzun pilinin hızla tükendiğini fark ederseniz, suçlanacak bir casus yazılım uygulaması olabilir.

 

Artan Veri Kullanımı

Nasıl pilin bitmesi gizli uygulamaların kanıtı olabilirse, veri kullanımı da öyle. Casus yazılımların verileri sunucularına geri göndermesi gerekir, bu nedenle veri tüketimi size genellikle telefonunuzda gizli casus yazılımlar olabileceğini söyleyebilir.

Android telefonunuzun veri kullanımını şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın ve Bağlantılar’a dokunun.
 2. Sonraki sayfada veri kullanımı’na dokunun.
 3. Bu sayfada ne kadar mobil veri ve Wi-Fi verisi kullandığınızı görebilirsiniz. Herhangi bir seçeneğe dokunarak veri kullanım bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.
 4. Mobil veri yerine çoğunlukla Wi-Fi kullanıyoruz. Bu yüzden WiFi verilerim daha büyük ve bu yüzden daha yakından bakmaya karar verdin. Burada her ay Wi-Fi tarafından ne kadar veri kullanıldığını ve her uygulama tarafından ne kadar veri kullanıldığını görebilirsiniz.
Casus Yazılımlar
Casus Yazılımlar

Konum Servislerini Kontrol Etme

Android’deki Konum servisleri harika, ancak hepimiz onları açık tutmuyoruz. Bu, uygulama yerel erişim istediğinde bunu vermeniz gerektiği anlamına gelir. Kapattığınızdan emin olmanıza rağmen konumunuzun her zaman açık olduğunu fark ederseniz, casus uygulama sizi izlemek için konum hizmetlerinizi kullanıyor olabilir.

 

Sürekli Aşırı Isınma

Telefonun ısınması normal ve beklense de telefon sürekli aşırı ısınıyorsa casus uygulaması olması muhtemeldir. Bunun nedeni, casus yazılımların arka planda çalışması ve telefonun sürekli çalışmasını sağlayarak aşırı ısınmasına neden olabilmesidir.

 

Arama Arka Plan Sesleri

Daha önce bahsedildiği gibi, casus yazılımlar genellikle aramalarınızı engellemek ve kaydetmek için kullanılır. Aramalarınızda garip sesler duyarsanız, bunlar dinlenebilir ve üçüncü bir taraf sizi dinler.

 

Android’de Gizli Casus Yazılım Bulma

Android cihazınızda casus yazılım olduğundan şüpheleniyorsanız, onu bulmanın birkaç yolu vardır.

 

Garip Uygulamaları Kontrol Edin

Telefonunuzda yüklü olan tüm uygulamalar, bildiğiniz ve sizin indirdiğiniz uygulamalar olmalıdır. Telefonunuzda tanımadığınız bir uygulama varsa, bu kötü amaçlı yazılım olabilir.

Android cihazınızda yüklü uygulamaları kontrol etmek için bu adımları izleyin:

 1. Ayarlar uygulamasını açın ve Uygulamalar’a dokunun.
 2. Burada, telefonunuzda yüklü olan uygulamaların listesini aşağı kaydırın. Cihazınızda olabilecek yeni veya diğer şüpheli uygulamalardan haberdar olun.

 

Play Protect’i Kullanma

Google Play Protect, Android’in yerleşik kötü amaçlı yazılım korumasıdır. Android için, Windows PC’ler için Microsoft Defender’dır. Android cihazınızda olası kötü amaçlı yazılımları bulmak için virüs taraması yapmak için kullanılabilir.

 1. Android’i Play Protect ile kontrol etmek için şu adımları izleyin:
 2. Google Play Store uygulamasını açın ve profil simgenize tıklayın.
 3. Açılır menüde Play Protect’e dokunun.
 4. Play Protect otomatik kontroller gerçekleştirir ancak bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Android’inizi casus yazılımlara veya diğer potansiyel olarak tehlikeli uygulamalara karşı taramak için tara düğmesine dokunun.

 

Aygıt Yöneticilerini Kontrol Etme

Aygıt Yöneticileri, telefonunuzun bilgilerine neredeyse tam erişimi olan uygulamalardır. Bu uygulamalar, diğerlerinin sahip olmadığı izinlere sahiptir. Cihaz yöneticisi erişimiyle şüpheli uygulamaları kontrol edebilirsiniz.

Android cihazınızda cihaz yöneticisi uygulamalarını görüntülemek için aşağıdakileri yapın.

 1. Ayarlar’ı açın ve Kilit ekranı ve güvenlik’e dokunun.
 2. Aşağı kaydırın ve Diğer güvenlik ayarları’na dokunun.
 3. Ardından, cihaz yöneticisi uygulamalarını görüntülemek için Cihaz yöneticileri üzerine dokunun.
 4. Bu sayfada yalnızca bildiğiniz programları görmelisiniz, örneğin cihazımı bul veya ekran kilidi. Herhangi bir üçüncü taraf uygulaması fark ederseniz, cihaz yönetici haklarını iptal edin ve bunları hemen kaldırın.

 

Bilinmeyen Uygulama Yüklemelerini Kontrol Edin

Android birkaç varsayılan ayarla kendini korur. Bunu yapmanın yolu, yalnızca uygulamaların Google Play Store’dan indirilmesine izin vermektir.

Diğer kaynaklardan program yükleyebilmenize rağmen, doğrulanmamış veya bilinmeyen programları yüklemek için yetkiye ihtiyacınız var.

Bu ayarın bilginiz dışında etkinleştirilip etkinleştirilmediğinden emin değilseniz şunları kontrol edebilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın ve Kilit ekranı ve güvenlik öğesine dokunun.
 2. Bilinmeyen kaynakların kapalı olduğundan emin olun. Bilginiz dışında açılırsa, birisi cihazınıza bir veya daha fazla bilinmeyen uygulama yüklemiş olabilir.

 

Garip İndirmeleri Arayın

Daha önce belirtildiği gibi, casus yazılım Google Play Store’dan değil, bilinmeyen kaynaklardan yüklenir. Bu uygulamalar tarayıcıdan yükleme dosyaları olarak indirilmelidir ve apk dosyaları olarak da bilinir ve Ayrıca kurulum dosyasının indirme klasörünü kontrol ederek cihazınızda casus yazılım kurulu olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Android cihazınızda Dosyalar veya Dosyalarım uygulamasını açın.
 2. Apk dosyası indirildikten sonra doğrudan indirilenler bölümüne gider. Ancak, bazı Android telefonlarda yalnızca telefonunuzun APK dosyalarını görüntüleyebilirsiniz. Telefonunuza indirilen tüm APK dosyalarını görmek için Dosyaları yükle’ye dokunun.

Karşınıza açılacak olan ekranda görülebileceği gibi telefonununzda apk dosyası yok. Bazılarına sahipseniz, sorun değil, bunların bilerek indirdiğiniz APK dosyaları olduğundan emin olun.

Ayrıca bknz: Survivor 2023
Ayrıca bknz: Konut Kredi Şartları

Yazar Hakkında

Yorum Yap