1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Temettü Emekliliği Nedir?

Temettü Emekliliği Nedir?
Temettü Emekliliği Nedir
0

Temettü emekliliğinin anlamı 10 yıl ya da daha uzun süreler boyunca kâr oranı yüksek olan ve borsa üzerinde işlemekte olan şirket hisselerinin alınarak gelecekte kullanılabilecek bir gelir elde edilmesidir. Elinizde tuttuğunuz temettü hisse senetleri ve fonlar sizin herhangi bir çaba harcamanıza gerek kalmadan aracı kurumunuza tekrar eden temettü ödemeleri yatırılmasını sağlayabilir. Temettü emekliliğinin bir anlamına da gelir elde edemeyecek durumda olacağınız zamanlar için birikim yapmak denilebilir.

Belirli şartlara uygun olarak sahip olunan hisselerin temettüleri gelir olarak adlandırılır. Temettü emekliliği sayesinde herhangi bir çaba harcamadan pasif gelir elde edilebilir. Alınan hisselerin size kazandırdığı temettü geliri sayesinde normal bir emeklilikte elde edebileceğiniz kadar hatta çok daha fazlasına varan paralar elde edebilme olanağı yakalarsınız. Temettü emekliliği yatırımları özellikle genç yaşlarda yapıldığında çok büyük bir avantaj sağlamanıza neden olabilecek yatırımlardır.

Temettü Emekliliği Nasıl Yapılır?

Temettü Emekliliği Nasıl Yapılır

Temettü Emekliliği yapmak için belirli şartlara uygun yatırımlar yapmak gerekir. Temettü emekliliği yapmak isteyen insanlar güvendikleri ve gerçekten kâr marjı yüksek firmalara yatırımlar yapmalıdırlar. Bu yüksek kâr marjlarından elde edilen temettü gelirleri sayesinde kişi artık pasif gelir sahibi olur. Bu pasif gelirin büyüklüğü hisse alınan ya da yatırım yapılan şirketin büyüklüğüne göre değişebilir.

Kısa sürede temettü emekliliği yapmak için en iyi yol büyük firmalardan hisseler almak ya da gelecek vaat eden yeni şirketlere yatırım yapmak olabilir. Temettü emeklileri normal emekliler kadar ya da normal emeklilerden daha fazla gelirler elde edebilme imkânına sahiptir. Temettü emekliliği yapmak için sırasıyla şu adımları uygulayabilirsiniz:

  • Kendinize en uygun yatırım biçimini seçin.
  • Kendinize uygun yatırım biçimi seçtikten sonra hali hazırda köklü olan ya da gelecek vaat eden bir şirkete yatırım yapın.
  • Temettü sunan şirketler arasından seçim yapmanız gerekir.
  • Temettü sunan ya da sunabilecek şekilde anlaşabileceğiniz bir şirket seçmeniz gerekir.

Temettü Nedir?

Temettü, bir şirketin kendi yatımcılarına şirket gider ve katkı paraları çıkarılarak en az şirket gelirinin %20’si oranında yaptığı ödemedir. Temettü ödemeleri çoğunlukla geliri düzenli olan köklü şirketler tarafından yapılır. Temettü, bir şirketin hissedarlarına verdiği nakit veya başka türlü bir ödeme olabilir. Bir şirketin temettüsü, yönetim kurulu tarafından belirlenir ve hissedarların onayından geçmesi gerekir.

Firmalar nakit kıtlığıyla karşı karşıya kaldıklarında veya yeniden yatırımlar için nakit paraya ihtiyaç duyduklarında, temettü ödemelerini de atlayabilirler. Bir şirket temettü verme olanağı sağladığını duyurduktan sonra o şirkete yatırımcı olup temettü şartlarını sağlayan kişiler yatırımcılar arasında temettü alacaklıları kategorisine girer.

Temettü Ödemesi Nasıl Alınır?

Temettü ödemeleri,  hisse başına temettü, temettü verimi gibi faktörlerden etkilenerek değişiklik gösterebilirler. Temettü almak için şirketin belirli şartlarına uygun bir hissedar ya da yatırımcı olmak gerekir. Temettüler, bir şirketin finansal refahının bir göstergesi olarak kabul edilir. Bir şirket bir temettü oluşturduğunda veya artırdığında, yatırımcılar zor zamanlarda bile sürdürülmesini bekler.

Yatırımcılar, temettünün düşeceğini düşünürlerse genellikle bir hisse senedini devalüe eder ve bu da hisse fiyatını düşürür. Bu tip durumlarda Temettü ödemesi de azalabilir ya da yok olabilir. Bir şirketin temettü ödemesi yapması için şirketin kâr elde etmesi gerekir.  Şirketin yönetim kurulu, bu kârları temettü şeklinde paylaşma planını onaylar. Hisse senedi başına bir temettü ödenir.

Temettü Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Temettü ödemelerinin yatırılma tarihi şirketler arasında değişiklik gösterebilir. Şirket temettünün ne zaman ödeneceğini, miktarını ve eski temettü tarihini ilan eder. Yatırımcıların bu ödemeyi alabilmeleri için hisse senedini resmi temettü ödeme tarihinden (kayıt tarihinden) en az iki gün önce satın almış olmaları gerekir.

Temettü emekliliği ödemelerinde kayıt tarihi çok önemlidir. Yatırımcıların temettüyü alabilmeleri için o tarihe kadar hisse senedine sahip olmaları gerekir. Temettü kayıt tarihinden sonra hisseyi satın alan yatırımcılar temettü ödemesi alamazlar. Temettü kayıt tarihinde ya da o tarihten önce yatırım işlemlerinde bulunan hissedarlar temettü ödemeleri alabilirler.

Temettü Ödeme Şekilleri Nelerdir?

Temettü ödeme şekli olarak 3 yol bulunur. Bu üç yol temettü sahiplerine temettü oranlarının farklı yöntemlerle ödeneceği üç yoldur. Temettü ödeme şekilleri şu şekildedir:

  • Hisse senedi ile yapılan temettü ödemeleri
  • Nakit para ile yapılan temettü ödemeleri
  • Bir kısmı nakit bir kısmı da hisse senedi ile yapılan temettü ödemeleri

Hisse Senedi İle Yapılan Temettü Ödemeleri Nedir?

Hisse senedi ile yapılan temettü ödemeleri, temettü bedeli karşılığı olarak belirli bir hisse artışı yapma ya da yeni hisse verme olarak adlandırılabilir. Hisse senedi ile yapılan temettü ödemeleri nakit para ile yapılan temettü ödemelerinden sonra en sık kullanılan yöntemdir. Bu ödeme şekli şirket ve yatırımcı tarafından ortaklaşa seçilebilir. Eğer yatırımcı henüz pasif nakit gelirden çok yatırım arttırma amacında ise bu ödeme yöntemini tercih edebilir.

Bu ödeme yöntemi en çok gelişmekte olan şirketlerde tercih edilir. Bunun sebebi gelişmekte olan şirketlerin hisse değerlerinin sürekli bir biçimde katlanarak artmasıdır. Sürekli olarak katlanarak artan hisse senetlerini kâra geçmeden önce onlara sahip olmak kişilere avantaj sağlayabilir. Değeri artmadan önce sahip olduğunuz hisse senetleri sayesinde temettü ödemenizin değerini çıkartıp bir de ekstra olarak kâr elde etmiş olursunuz. Hisse senedi ile yapılan temettü ödemeleri yatırımcılığı iş haline getirmek isteyen kişiler için ideal olabilir. Hisse senedi sayesinde şirket üzerinde de hükmünüz daha fazla olur hatta ileride daha fazla hisse senedi ile şirketteki pozisyonunuzu bile değiştirebilirsiniz.

Nakit Para İle Yapılan Temettü Ödemeleri Nedir?

Nakit Para İle Yapılan Temettü Ödemeleri Nedir

Nakit para ile yapılan temettü ödemeleri, yatırımcı ya da hissedarın alacağı temettü ödemelerinin nakit para yolu ile yapılmasıdır. En yaygın temettü ödemesi çeşidi nakit para ile yapılan temettü ödemeleridir. Şirketler genellikle bunları nakit olarak doğrudan hissedarın aracılık yöntemi olarak verdikleri hesabına öderler. Bu temettü ödeme şekli hissedarlar tarafından en çok tercih edilen temettü ödeme yöntemidir. Hali hazırda ekstra hisse sahibi olan şirket hissedarları nakit para ile yapılan temettü ödemeleri sayesinde ek gelir elde etmiş olur.

Bu yöntem daha kısa sürelerde gelir elde etmek isteyenlerin daha çok tercih ettiği bir yöntemdir. Nakit para ile yapılan temettü ödemeleri sayesinde kişi kısa sürede nakit gelir elde etmiş olur. Daha risksiz ve daha stabil bir düzene sahip gelir elde etmek isteyen kişiler bu ödeme yöntemini tercih edebilirler.

Karışık Yöntem İle Yapılan Temettü Ödemeleri Nedir?

Karışık yöntem ile yapılan temettü ödemeleri hem nakit hem de şirket hissesi ile yapılan ödeme türüdür. Bu ödeme türünde iki ödeme yönteminden de faydalanılmış olur. Bu ödeme türünü tercih eden kişi sayısı diğer iki ödeme türünü tercih eden kişi sayısına oranla daha az sayıda kişinin tercih ettiği bir ödeme yöntemidir. Bu ödeme yöntemini daha büyük yatırımlar yapacak kişiler tercih eder. Bu durumun sebebi hem nakit para hem de yatırım hissesi ile düzgün ödemeler almak için yüklü yatırımlar yapılması gerektiğidir. Bu yöntem de temettü emekliliği yapmak isteyen kişiler için ideal bir yöntemdir.

Ayrıca bknz: Trendyol İş Başvurusu

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap