1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

iPhone’larda Numara Gizleme

iPhone’larda Numara Gizleme
1

iPhone’larda Numara Gizleme

iPhone’larda numara gizleme karşı tarafa numaranızın görünmeden arama yapmanız için kullanılan bir özelliktir. iPhone cihazlarda kendiliğinden kullanılacak olan bir özellik olarak sunulan numara gizleme işlemini kolay şekilde yapabilirsiniz. 

iPhone Numara Gizleme Nasıl Yapılır?

iPhone numara gizleme işlemi kolay şekilde cihazınız üzerinden yapılmaktadır. Bazı durumlarda karşı tarafın numaranızı görmenizi istemiyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Yöntemi uyguladığınızda tüm çağrılar için numaranızın gizli olacağını bilmelisiniz. Tekrar numaranızı göster seçeneğini aktif etmedikçe ise yapacağınız tüm çağrılar gizli numara üzerinden yapılacaktır. 

  • İlk olarak cihazınızın Ayarlar bölümüne gelin ve buradan Telefon seçeneğine dokunun. 
  • En alt kısımda Numaramı Göster seçeneği yer alacaktır. Bu sekmeyi seçin. 
  • Açılan ekranda Numaramı Göster butonu bulunacaktır. Aktif hale getirmek için yana kaydırın. 

Bu işlem sonrasında iPhone’da numara gizleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Eğer gizli numaradan çıkarak tekrar numaranızın görünmesini istiyorsanız bu durumda aynı işlemi tekrarlayarak Numara Göster seçeneğini yana kaydırmalısınız. 

iPhone’larda Numara Gizleme Yöntemleri 

iPhone'larda numara gizleme
iPhone’larda numara gizleme

 iPhone numara gizlemek için yapacağınız bu yöntem tüm aramalarınızda numaranızın operatör farkı olmaksızın gizlenmesini sağlayacaktır. Ancak tüm numaralara dönük olarak numaranızı gizlemeniz her zaman tercih edeceğiniz bir durum olmayabilir. Bu yüzden numaranızı sadece yapacağınız bazı aramalara dönük olarak gizlemek istiyorsanız bu durumda arama ekranında arama yapacağınız numaranın başına #31# koyarak arama yapabilirsiniz. Örneğin;

  • #31#05301234567 şeklinde yapacağınız aramada numaranız gizlenecektir. İlgili kodu numaranızın gizlenmesini istediğiniz tüm numaralara yönelik başına koyacak şekilde yapabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta ise bir kez #31# koyarak arama yaptığınız numarayı, daha sonrasında son aramalar üzerinden tekrar arayacaksanız yine gizli şekilde arama yaparsınız. Eğer rehberde kayıtlı bir numaraysa, rehbere bu şekilde kayıt etmediğiniz için rehberden yapacağınız aramalarda numaranız gözükecektir.

iPhone Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

iPhone’da numara gizleme kadar gizliden gelecek aramaları engelleme özelliği de merak ediliyor. IOS yazılımlarda kendiliğinden bunu yapabileceğiniz herhangi bir ayar bulunmamaktadır. Bu yüzden gizliden gelen aramaları kabul etmek istemiyorsanız operatör ile bunu sağlayabilirsiniz. 

  • Türk Telekom kullanıyorsanız arama ekranını açarak *253# tuşlarını basın ve aramaya dokunun. Alınacak işlem talebi sonrasında hattınız gizliden gelecek olan çağrılara kapatılacak, gizli numaradan arayan tarafa da arama esnasında bilgi verilecektir. 
  • Vodafone kullanıyorsanız SMS bölümünü açarak GIZLI KAPAT yazarak 7046’ya kısa mesaj gönderin. 
  • Turkcell kullanıyorsanız arama ekranını açarak *253# tuşlayın ve sonrasında arama butonuna dokunun. Gelecek olan ekranda YES butonunu seçin. 

Bu işlem sonrasında gizli numaradan gelecek olan aramalar engellenmektedir. Eğer iPhone cihazınızdan gizli numara özelliğini aktif hale getirmişseniz ve karşı taraf da gizli numaradan gelen aramaları kabul etmemeyi seçmişse bu durumda karşı tarafla iletişim kuramazsınız.

Gizli Numara Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

iPhone gizli numaradan arama yapmak hakkında belirli noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle karşı taraf gizli numaradan gelecek olan çağrılara hattını kapatmışsa bu durumda iletişim kuramazsınız. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu, her ne kadar numaranız karşı tarafta arama anında gizleniyor olsa da eğer olası bir şikayet durumu söz konusu olursa, bu durumda adli makamlar tarafından numaranız tespit edilebilmektedir. 

Numara gizleme hakkında bilinmesi gereken diğer bir konu da bu yöntemi sadece aramalar için yapabilirsiniz. Eğer kısa mesaj göndermek için numaranızı gizlemek istiyorsanız bu şekilde yapabileceğiniz bir yöntem bulunmamaktadır. Aynı şekilde Telegram veya WhatsApp gibi uygulamalar kullanıyorsanız bu uygulamalarda da numaranızı gizlemeniz sonrasında numaranız açık kalacak ve karşı tarafça görünebilecektir.

 

Benzer yazılarımızı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
iOS 16 Özellikleri

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir