1. Ana Sayfa
 2. Genel

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir?

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir?
Maymun Çiçeği Virüsü Nedir
3

MPV ya da bilinen diğer adıyla maymun çiçeği virüsü, hayvanlardan insanlara bulaşarak çeşitli belirtilere yol açan bir virüstür. Sincaplar ve fareler başta olmak üzere kemirgen hayvanlardan insanlara bulaşabilir. Son zamanlarda dünya genelinde görülme sıklığı artan virüs, insanların ve hayvanların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Adından yola çıkılarak maymunlardan bulaştığı düşünülse de sanılanın aksine, virüsü taşıyanlar maymunlar değil. Ağustos ayında Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada ilk kez insandan hayvana bulaş tespit edildiği belirtildi. Bu bulaşın nedeni maymun çiçeği virüsüydü. Fransa’da görülen bir vakada maymun çiçeği virüsüne yakalanan bir kişinin evde beslediği köpeğine de virüsü bulaştırdığı tespit edildi. Virüs hayvanlardan insanlara, insanlardan hayvanlara ve insanlardan insanlara bulaşabildiği için insanların salgın dönemlerinde sadece insanlarla mesafesini değil, evcil hayvanlarıyla da mesafelerini korumaları gerekiyor.

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Ortaya Çıktı?

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Ortaya Çıktı

Maymun çiçeği virüsünün ortaya çıkışı 1958 yılında dayanıyor. Bu tarihte yapılan araştırmalarda maymun kolonilerinde iki farklı salgın tespit edildi. Çiçek hastalığı ile benzerlik gösteren bu virüs, maymun kolonilerine tespit edildiği için adını buradan aldı. Virüs, ilk kez 1970 yılında bir insanda tespit edildi ve uzun süre boyunca yalnızca Afrika’da görüldü. Virüsün farklı ülkelerde görülmesi bu ülkelere Orta ve Batı Afrika’dan hayvanların götürülmesiyle başladı. Yakın zamanda ortaya çıkan ve dünya genelinde olumsuz etkiler yaratan Covid-19 virüsünden sonra dünya genelinde bir salgına neden olacağı düşünülen virüslerin başında geliyor. MPV, yakın zamanda ülkemiz de dahil olmak üzere İngiltere, Avustralya, İsrail, İsviçre, Almanya, İsveç, İtalya, Portekiz, Fransa, Belçika, Kanada ve ABD gibi birçok ülkede görüldü.

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir?

MPV belirtileri hemen ortaya çıkmayabilir. Virüsün sebep olduğu hastalığın kuluçka süresi 6 ila 3 gün arasında olabilir. Belirtiler yavaş yavaş kuluçka döneminde görülebilse de kuluçka döneminden sonra da ortaya çıkabilir.

Maymun çiçeği virüsü belirtileri şöyle sıralanabilir;

 • Kuluçka döneminde ilk görülen belirtiler ateş ve baş ağrısıdır.
 • Lenf bezleri büyüyebilir.
 • Sırt ağrısı başta olmak üzere vücutta bulunan eklem ve kas bölgelerinin çoğunda ağrı olabilir.
 • Yüksek ateş ile birlikte ortaya çıkan bir diğer belirtisi ciltte pul pul dökülmedir. Döküntüler bacaklarda, yüz bölgesinde ve kollarda daha sık görülebilir. Avuç içi ve ayak tabanları da etkilenebilir.
 • Titreme ve üşüme görülebilir.
 • Yorgunluk ve huzursuzluk görülebilir.

Vücutta görülen döküntüler zamanla içi sıvı dolu lezyonlar haline gelir. Dudak çevresinde ve genital bölgede çıkması fazla rahatsız edici olabilir.

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır?

Maymun çiçeği virüsünün bulaş yolları şöyle sıralanabilir;

 • Virüsü taşıyan hayvanlarla yakın temasta bulunma sonucunda bulaşabilir.
 • Virüsü taşıyan bir hayvan tarafından ısırılma sonucunda bulaşabilir.
 • Hayvanların salyalarının açık yaraya temas etmesi sonucunda bulaşabilir.
 • Virüsü taşıyan bir hayvanın etini çok pişirmeden yeme sonucunda bulaşabilir.
 • Hayvan cesetlerine dokunma ve yaklaşma sonucu bulaşabilir.
 • İnsandan insana cinsel ilişki ve öpüşme sonucunda bulaştığı kanıtlanmasa da öngörüler bulaştığı yönündedir.
 • Maymun çiçeği virüsü taşıyan insanlarla yakın temasta bulunma sonucunda bulaşabilir.
 • İnsanlardan hayvanlara yakın temas sonucunda bulaşabilir.
 • Virüsü taşıyan bir insanın kullanıldığı çatal, kaşık, bıçak ve bardak gibi araçların kullanılması sonucunda bulaşabilir.
 • Virüsü taşıyan bir insanın kapalı ortamlarda öksürmesi ve hapşırması bulaşa neden olabilir.
 • Virüsü taşıyan bir insanın kıyafetlerini giymek ve yatağında uyumak bulaşa neden olabilir.

Maymun Çiçeği Virüsü Tehlikeli mi?

Maymun çiçeği virüsü tehlikeli olsa da kontrol altına alınabilir. Virüs, her yaştan insanı, bebekleri ve çocukları etkilese de genç ve bağışıklık sistemi güçlü olan insanlarda ağır geçmez. Kanser tedavisi görenler, kalp ve diyabet hastaları, 60 yaş ve üzeri insanlar, bağışıklık sistemi zayıf insanlar, çocuklar ve bebekler MPV’den daha çok etkilenir. Ölüm oranı %3 ila %6 oranındadır. Sağlıklı ve genç bir bireyde belirtiler başladıktan sonra 2 ila 4 hafta arasında kendiliğinden geçebilir. Bağışıklığı zayıf bir insanda belirtiler daha uzun süre devam edeceği gibi ciddi komplikasyonlara da yol açabilir. Virüse bağlı olarak sepsis, akciğer enfeksiyonu, beyin iltihabı ve körlük gibi ciddi komplikasyonlar nadir de olsa görülebilir.

Maymun Çiçeği Virüsü Vaka Sayısı

Maymun Çiçeği Virüsü Vaka Sayısı

Maymun çiçeği virüsü vaka sayısı şöyle sıralanabilir;

 • 2022’nin Ağustos ayında Türkiye’de görülen vaka sayısının 11 olduğu açıklandı.
 • 2022’nin Mayıs ayında Fransa’da görülen vaka sayısının 16 olduğu açıklandı.
 • 2022’nin Ağustos ayında Almanya’da görülen vaka sayısının 2 bin 724 olduğu açıklandı.
 • 2022’nin Mayıs ayında İngiltere’de görülen vaka sayısının 179 olduğu açıklandı.
 • 2022’nin Ağustos ayında ABD’de görülen vaka sayısının 6 bin 616 olduğu açıklandı.
 • 2022’nin Ağustos ayında Avustralya’da görülen vaka sayısının 53 olduğu açıklandı.

Maymun Çiçeği Virüsü Tedavisi

Maymun çiçeği virüsünün tedavisi bulunmuyor. Virüsün yol açtığı hastalığı önlemek için aşı yapılması gerekiyor. Birçok ülkede insanları aşı yapmaya teşvik etmek için aşı kampanyaları başlatılıyor. Aşının hastalık üzerinde %85 oranında başarılı olduğu biliniyor. Aşının virüse yakalandıktan sonra yapılması etki etmese de sağlıklı bir insana yapılması hastalığı önemli ölçüde önlüyor. Bağışıklığı düşük ve vaka sayısının fazla olduğu ülkelerde yaşayan insanların aşı yaptırmaları öneriliyor. Bununla birlikte, cinsel yolla bulaşan hastalıklar dolayısıyla tedavi gören ya da bu hastalıkları geçirmiş insanlar ve birden fazla partneri olan insanlar risk grubunda oldukları için aşı yapmaları tavsiye ediliyor. Maymun çiçeği virüsünün şimdilik küresel bir salgına yol açmayacağı düşünülse de Covid-19 virüsünden sonra insanları ve hayvanları etkileyen başlıca virüslerden biri olarak gösteriliyor ve yakından takip ediliyor.

Maymun Çiçeği Virüsünden Korunma Yollar Nelerdir?

Maymun çiçeği virüsünden korunma yolları şöyle sıralanabilir;

 • Yediğiniz her etin çiğ et değil pişmiş et olduğuna dikkat etmelisiniz. MPV dışında farklı bir virüs ve hastalığın bulaşmasını engellemek için yediğiniz her etin iyi pişmesi gereklidir.
 • Kapalı ve kalabalık ortamlarda uzun süre kalmamaya özen göstermelisiniz. Mecburiyetiniz varsa ortamda sık sık öksüren ve hapşıran birini fark ettiğinizde kullanmak için yanınızda maske taşıyabilirsiniz.
 • Sık sık ellerinizi yıkamalı, hastaneler başta olmak üzere büyük marketlerden ve AVM’lerden çıkıp evinize gittikten sonra kıyafetlerinizi yıkamalı, duş almalısınız.
 • Cinsel yolla bulaşan her türlü hastalıktan ve MPV gibi virüslerden korunmak için birden fazla partnerle değil tek bir insanla yakınlaşmaya özen göstermelisiniz.
 • Ölmüş bir hayvan görürseniz cesedine yaklaşmamaya ve dokunmamaya özen göstermelisiniz. Bununla birlikte, rastgele yerlerde avcılık yapmamalı ve vahşi hayvanlardan uzak durmalısınız.
 • Sokakta gördüğünüz, sağlıklı görünmeyen hayvanlara dokunmamaya ve yaklaşmamaya özen gösterin.
 • Evinizde fare görürseniz mutlaka onu evden uzaklaştırın. Farelerin evinize girebilecekleri her deliği kapatın ve evinizin dış kapısını açık bırakmamaya özen gösterin.
 • Evinizin herhangi bir yerinde fare dışkısı ve fare yuvası görürseniz fareyi evden uzaklaştırdıktan sonra yuvasını ve dışkısını iyice temizlemelisiniz. Farenin uyuduğunuz yer başta olmak üzere eşyalarınızla temas etmediğine emin olun. Temas ettiğinden şüpheleniyorsanız eşyalarınızı mutlaka temizleyin.
 • Maymun çiçeği virüsü ciddi semptomlara yol açarsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir